Üye Ol / Giriş yap


Gezi

PİSAGOR'UN VATANI SAMOS ADASI

MEHMET CENGİZ TÜMER 25.06.2021

Samos; Sakız, Kos, Rodos gibi Türkiye’den kolay ulaşılan adalardan biri. Türkçe'mizde bilinen adı, Sisam. Samos’a gitmenin iki yolu var.

1.    Eskiden beri süregelen, klasik Kuşadası – Vathi feribotu ya da,

2.    Geçtiğimiz üç, dört yıl önce Seferihisar Belediyesi ve Karlovassi Belediyesi araında turizmi geliştirmek adına imzalanan protokolle Seferihisar / Sığacık Limanı – Karlovassi feribotu.

İkinci yol biraz uzun ama liman vergisi olmadığı için daha ucuz. Yol iki saat sürüyor. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olduğu için özellikle Samos / Karlovassi gümrüğünde işlem çok uzun sürüyor. İki gümrük polisi var ayrıca x-ray cihazı olmadığı için örnekleme usulü valizleri açtırıp kontrol eden bir gümrük memuru var. Buna bir de “ adalılık ruhunu” eklerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bence en rahatı Çarşamba gidip cumartesi dönmek.

Samos adası Ege denizinin doğu kısmında yer alan, Anadolu’nun batı kıyısında, Efes Antik Kenti ve Kuşadası İlçemizin karşısında yer almaktadır. Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkının 4. Koyundan yaklaşık 1300 metre uzaklıktadır. Samos Ege adaları içinde en yeşil ve en sulak olan adadır. Ege adaları içinde en yüksek ikinci dağa ( Kerkis Dağı ) sahiptir. Ve bünyesinde şelale barındıran nadir adalardan biridir. Ada yoğun ve zengin bir floraya sahip. Ayrıca ada çevresinde monachus monachus olarak anılan yunus balıkları deniz yolculuğunda bize eşlik ediyor.

Adanın doğal limanı Vathi’dir. Pisogara limanı ve Karlovasi limanı yapay limandir. Pisagora limanı Polikrati döneminde MS. 530 yılında inşa edilmiş.

Kısaca bir tarihçesini de özetleyip bu güzel adayı gezmeye başlayalım.

Adanın ilk sakinleri Kares ve Lelegesler olup adaya Kiklad uygarlığını getirmişlerdir. Bunlar sırasıyla Minos ve Miken uygarlıkları izler. M.Ö. 900 lerde Ion’lar adada görünmeye başlar. M.Ö. 6. yy’da iktidarı zalim Polykrate geçirir ve o dönemde Samos adası büyük bir büyüme ve gelişme dönemine girer, güçlü bir donanmaya sahip olur ve Ege Denizinde söz sahibi olur.

Bu dönemde Darios, M.Ö. 479 yılında ise mimar Samios Mandroklis tarafından tasarlanan tekneler Avrupa’ya gider. Samoslular bu güçlü donanma ve Yunan deniz gücünün yardımı ile Mycale Deniz Savaşında Persler’i yenilgiye uğratırlar ve Samos Atina ittifakının bir üyesi olur.

Roma İmparatorluğu döneminde özellikle Pisagora’da bir çok Roma yapıları inşa edilmiş. Devamında Bizans İmparatorluğu adayı etkin Hristiyanlık motiflerine uygun bir anlayışla yapılaşmaya gitmiş, bu zengin yapılaşma mirası günümüze kadar gelmiştir.

Bizans İmparatorluğunun çöküşü ile ada Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir. 1550 yılında Kılıç Ali Reis’in girişimiyle adaya dışarıdan daha çok insan getirilmeye başlanmıştır. Adada halka tanınan imtiyazlar ve Müslüman nüfusun adaya yerleşme yasağı adayı daha çekici hale getirmiş ve Yunanistan’ın diğer bölgelerinden insanların adaya göçüne yol açmış.

1805 – 1912 yıllarında devrim için hazırlıklar başlamış ve liderliğine Lykurgous Logothetis getirilerek Osmanlı İmparatorluğuna karşı önce tepkiler daha sonra ayaklanmalar başlar. Devrim 18 Nisan 1821 de Samos’ta gerçekleşir ve 8 Mayısta ada Karlovassi’de bağımsızlığını kazanır. 1830 da yabancı güçler Londra Protokolü ile varılan anlaşma sonucu adanın Yunanistan Toprakları dışında kalmasına karar verir ve 1912 ye kadar Ada özerk bir yönetim kazanır. Bu dönemde başkent Vathi’ye taşınır, bayındırlık ve yapılaşma hız kazanır, eğitim sistemi iyileştirilir, matbaalar açılır, matematik, tarih, edebiyat alanında çalışmalar hızlanır, ticarette hızlı bir büyüme, deniz taşımacılığı ve sanayide hızlı bir gelişme yaşanır. Balkan Savaşının başlamasıyla ada halkında bir telaş ve korku hâkim olur ve Yunanistan’la birleşme arzuları artar. İkinci Dünya Savaşı yıllarında zorlu yıllar geçirir ve özellikle deri fabrikaları başta olmak üzere sanayi tesisleri bombalanır. Bugün Karlovassi’de Limandan Yeni Karlovassi’ye giderken kıyıda gördüğümüz metruk binalar II. Dünya Savaşı bombardımanından geri kalan binalardır.

 

Bugün öğleden sonramızı Potami Beach’e ayırıyoruz. Karlovassi limana iki, otelimize dört kilometre mesafede bir plaj. Önce öğle yemeği için daha önceden bilgisini aldığımız Hippy's Tavern’e yerleşiyoruz. Denize elli metre mesafede küçük bir yunan evinin bahçesinde, ağaçlar altında salaş bir restoran. Menümüz tabii ki deniz ürünleri ve adaların vazgeçemeyeceğimiz birası Mythos. Uzo akşama… Yemek sonrası plajdaki şezlonglarda biraz dinlenme, kitap okuma molası ardından deniz. Ne var ki deniz bugün çok dalgalı. Biraz serinledikten sonra hava biraz serinleyince şelaleyi keşfetmeyi planlıyoruz.

Bunun için bizi yaklaşık bir saatlik orman için bir yürüyüş bekliyor. Yürüyüş sırasında karşı yönden mayolu, bikinili insanların gelmesine önce şaşırıyoruz sonra da büvette yüzdüklerine kanaat getiriyoruz. Yaklaşık bir saatlik yürüyüş sonrası patika bir büvette bitiyor ama görünürde şelale yok. Öğreniyoruz ki bir süre bel hizası suda yürümek hatta zaman zaman yüzmek gerekiyormuş. Biz deniz giysilerimizi aracımızda bıraktığımızdan daha fazla devam edemiyoruz ve o deniz giysili insanların gizemini çözüyoruz. Restoran sahibinin çağırdığı taksi ile Karlovassi’ye otelimize dönüyoruz. ( 8 € ). Akşam Limandaki Poyraz Restoran’da deniz ürünleri, Uzo ve Yunan müziği bizi bekliyor.

Karlovassi

Adada ikinci günümüz. Bugün araç kiralayıp, tur otobüslerinin çıkamadığı köyleri keşfedeceğiz, öğleden sonrada Kokari’de öğle yemeğimiz alıp denize gireceğiz. Kahvaltı sonrası otelimizin resepsiyonunda kiraladığımız aracı teslim alıyoruz.

Ampelos Köyü

İlk durağımız Ampelos. Oldukça dar, dik ve virajlı yoldan Micra’mız zorlanarak da olsa çıkıyor. Ampelos denizden 350 metre yüksekten denize bakan bir balkon gibi. Denize hakim, kapılarının önünde saksı içinde çiçeklerle süslenmiş evlerin sıralandığı dar sokaklarında dolaşıyoruz. Kilise meydanındaki geleneksel kahvehanede kahve içme isteğimizi bir sonraki köye erteliyoruz. İstikamet Manolates.

Manoletes, uzun yıllar önce 1600 lü yıllarda kurulmuş Vourlates köyündeki nüfusun artması sonucu bu köyden ayrılıp 1794 yılında burada yaşamaya başlayan Manolis adlı kişiden almış adını. Karvounis Dağlarının 340 metre yüksekliğinde kurulu tipik bir Yunan köyü. Türkiye kıyılarının panoramik manzarasına hakim. 4 km uzunluğunda dönemeçli asfalt yol Platanakia, Valeontades ve Aydonia gibi bölgenin en güzel yerlerinden akarsuların ve deniz manzarasının eşliğinde geçerek köye ulaşıyor. Bu yolun sonunda aracınızı bırakıp köyü gezebileceğiniz geniş bir park alanı var. Köy meydanında kahve molamızı veriyoruz.

Son köyümüz Vourlates. 1600 yılında kılıç Ali Reis’in İzmir’in Urla ilçesinden getirdiği Urlalılar tarafından kurulmuş. Vourla, Urla eski ismini yeni köylerine vermişler. Bu köy de denizden 300 metre yükseklikte ve adanın en büyük ve güzel yerleşim yerlerinden. Görkemli evleri, geleneksel revaklar ve dükkanları köyün geçmiş yıllarda doruğa çıkışını ortaya koymakta. Sokaklarda yürümek, güzel kiliseleri görmek, huzur dolu köy meydanında bir fincan kahvenin yanında tatlı yemek için harika bir yer.

Saat 13.00 ü geçmek üzere. Yavaş yavaş acıkıyoruz. Yemek, ardından yüzme molası Kokari’de. 15 dakikalık bir yolculuktan sonra Kokari’deyiz. Aracımızı Aziz Nikolas kilisesinin yakınına park edip rengârenk küçük çarşının içinden restoranların bulunduğu sahile geçiyoruz.

Kokari; geleneksel tarzını en güçlü şekilde koruyan, adanın en önemli turizm noktalarından biri. Gerek kendi sahil şeridi gerekse yürüme mesafesindeki Lemonakia, Çamadou gibi plajları ve çok sayıda keyifli restoranıyla büyüleyici bir yer.

Restoranlarda yemek siparişinizi beklerken ya da yemek arasında hemen önünüzden denize girebilirsiniz. Yalnız duş ve kabin imkânı yok. Ve bugün kuzeyli rüzgârlar nedeniyle dün Potami plajında olduğu gibi deniz dalgalı. Kokari’de yine Mythos eşliğinde öğle yemeğimizi yedikten sonra restoran sahibimizin önerisi ile her havada sakin bir denize sahip olan Novagos Beach Bar’a rotamızı çeviriyoruz.

Gerçekten de havuz kadar sakin ve turkuaz sulara sahip Navagos Beach te şezlonglarımıza uzanıyoruz. Bundan sonrası deniz, güneş, kum ve kitap keyfi…

Bu arada eğer bir şeyler yer içerseniz şezlong ve şemsiye ücretsiz. Urla Demircili ’de bir şezlonga 50.00 TL istediklerini düşününce insan kızmadan edemiyor.

Güneşe, denize ve huzura doyduktan sonra Navagos’tan ayrılıp otelimize dönüyoruz. Duş ve kıyafet değişimi sonrası bu akşam Yeni Karlovassi’yi keşfedeceğiz. Akşam yemeğimizi meydandaki restoranların birinde yiyeceğiz ve meşhur ev yapımı dondurmasının tadına bakacağız.

Bugün kahvaltı sonrası klasik ada turunu yapacağız. Otoparktan aracımız alıp Karlovasi'nin doğusuna yol alıyoruz.

Platanos Köyü

Bugünkü rotamızın ilk durağı denizden 550 metre yükseklikte bulunan ve adanın en eski köylerinden olan; Platanos. Köyün meydanında kristal renkli bol kaynak suları, ziyaretçilere susuzluklarını gidermek ve çınar ağaçları arasında bol yokuşlu yürüyüş yapmaları için güç veriyor. Okulun görkemli binası, kafeler, fırınlar ve köy meydanındaki hediyelik eşya dükkânlarında vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Köyden tekrar ana yola çıktığımızda denizi sağımıza alıp çam ağaçları arasında ilerliyoruz.

Bir açıklıktan İkeria denizinde yer alan İkeria adasını ve Fourni adasını seyredip İkerus’un efsanesini anımsıyoruz. Çam ağaçları arasında yola devam. Adanın bu bölgesi yoğun çam ormanları bulunması nedeniyle arıcılıkla geçiniyor ve bal üretimini ve satışını kooperatif kanalı ile yapıyorlar. Yolumuz üzerinde çam ağaçları altında, yamaçları bağlarla çevrilmiş bir noktadaki bal satış noktasında mola veriyoruz. Buradan bal, polen, bir çeşit doğal krem, portakal reçeli ve muscat şarabı satın alabilirsiniz. Biz bal alıp yolumuza devam ediyoruz.

Pyrgos Köyü

Yolumuz üzerindeki Pyrgos köyünü geçip Koumaradei’de kahve molası veriyoruz. Kafeteryanın yanındaki seramikçiden ilginizi çeken ürünleri ve Samos’un olmazsa olmaz hatıralık eşyası Adalet Kupasını alabilirsiniz. Kahve molasından sonra Türkiye kıyılarını ve Samos havaalanını sağımıza alıp Pisagorian’a doğru iniyoruz. Aracımızı hemen kentin girişindeki otopark alanına park ediyoruz. Dilerseniz bu bölgede bulunan kaleyi ve antik kalıntıları gezebilirsiniz. Biz güneşte gölgelik olan sağında solunda hediyelik eşya, market, restoran/büfeler, motor kiralayan rent a car dükkânlarının sıralandığı caddeden limana yürümeyi tercih ediyoruz.

Limandan sola doğru yürüdüğünüzde Pisagor’un heykeline ulaşıyoruz. Fotoğraflarımızı çekip tekrar geri dönüyoruz. Vathi de aracımızı girişteki Katedralin yakınındaki otoparka park edip sahile yürüyoruz. Sahilden Aslanlı Meydana doğru ilerliyoruz. Geniş bir meydan ve Devrim yıllarındaki kahramanlıklarını ve cesaretlerine atfen dikilmiş bir Aslan heykeli ve etrafında çok sayıda restoran kafeterya mevcut. Biz daha önce edindiğimiz bilgi üzerine meydan yaklaşık 100 metre mesafedeki Zen Tavern’e oturuyoruz. Çok lezzetli deniz ürünlerini yine Mythos’un eşliğinde tipik Yunan restoranında afiyetle yiyoruz

Vathi.

Vathi’den Karlovassi Limana yaklaşık 30 km yolumuz var. Feribotumuz saat 17.00 de kalkacak, bir an önce limana varıp aracımızı teslim etmemiz ve pasaport sırasına girmemiz gerekiyor.

Keyifli bir Samos gezisinin daha sonuna geldik.

Yazı ve Fotoğraflar: 

Mehmet Cengiz TÜMER

 

 

 

 

5943
Yorum yap
MEHMET CENGİZ TÜMER
Diğer yazıları
HÜZÜNLÜ VE YALNIZ BİR KRALIN İZİNDE 26.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 5048 kez okundu.
POMPEİ: ŞEHVETİN ATEŞİYLE KÜLLERE GÖMÜLEN KENT 15.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 10374 kez okundu.
BİR GECE BEKÇİSİNİN PEŞİNDE MASAL KASABA; ROTHENBURG O.D T 28.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 3613 kez okundu.
ROMANTİK YOL ROTASINDA BİR KÜÇÜK PRAG; WURZBURG 16.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3856 kez okundu.
BU DA CABASI; HEİDELBERG 01.01.2019 tarihinde yayınlandı ve 6195 kez okundu.
YENİCE ORMANLARI: YEŞİL SIĞINAK 15.01.2019 tarihinde yayınlandı ve 8254 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI: BÖLÜM 1 12.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 4815 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI; BÖLÜM 2 23.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 3590 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI, BÖLÜM 3: BİR AYI PENÇESİNİN İZİNDE SELESTAT 13.03.2019 tarihinde yayınlandı ve 3850 kez okundu.
GELİNCİĞİN HÜZNÜ 12.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 3955 kez okundu.
ERNEST HEMINGWAY’İN İZİNDE KÜBA 06.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 4925 kez okundu.
DEVRİMİN 60. YILINDA KÜBA 13.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 3970 kez okundu.
KÜBA'DAN PORTRELER 13.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 3286 kez okundu.
BİR GAUDİ KLASİĞİ: CASA MİLA YA DA LA PEDRERA 13.11.2019 tarihinde yayınlandı ve 4025 kez okundu.
EAST SIDE GALLERY, BERLİN DUVARI 29.01.2020 tarihinde yayınlandı ve 4788 kez okundu.
GİZEMLİ BİR ANTİK YERLEŞİM: GERGA 01.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 4256 kez okundu.
BİR DARK TURİZM ÖRNEĞİ: SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM 01.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 4135 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ ; GİRİŞ 24.03.2020 tarihinde yayınlandı ve 4296 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.1; PHOKAİA / FOÇA 03.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 3326 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.3; KLAZOMENAİ İLK ZEYTİNYAĞI İŞLİĞİ 01.07.2020 tarihinde yayınlandı ve 6157 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.4 KOLOPHON; KOLOPHON'UN ATLARI VE KÖPEKLERI 19.08.2020 tarihinde yayınlandı ve 4373 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.5; PRİENE; ANTIK ÇAĞIN YEDİ BİLGESİNDEN BİRİ: PRİENE’Lİ ADALET BİLGESİ BİAS 02.09.2020 tarihinde yayınlandı ve 2892 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.6 ; MİLETOS / MİLET FİLOZOFLARIN ŞEHRİ 09.10.2020 tarihinde yayınlandı ve 4146 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ 7; ERIYTRAI... KADIN KÂHİNLERİN KENTİ 11.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 5830 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI: BÖLÜM.1 ÇEŞM-İ CİHAN AMASRA. 18.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 2632 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.2 BARTIN’DAN CİDE’YE… 27.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 3821 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.3 CİDE; KANYONLAR, MAĞARALAR, SAHİLLER… 05.12.2020 tarihinde yayınlandı ve 2836 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.4 ŞENPAZAR, AZDAVAY PINARBAŞI; KANYONLAR, ŞELALELER, SONBAHAR… 05.12.2020 tarihinde yayınlandı ve 3544 kez okundu.
YERALTINDAKİ PAMUKKALE: KAKLIK MAĞARASI 02.02.2021 tarihinde yayınlandı ve 3620 kez okundu.
MOSTRA'LIK BİR KARNAVAL 11.04.2021 tarihinde yayınlandı ve 2631 kez okundu.
FUTBOLUN MABEDİ NOU CAMP BARCELONA 04.06.2021 tarihinde yayınlandı ve 2434 kez okundu.
12 SAATTE DOĞU KARADENİZİN SAKLI MÜCEVHERLERİ... 22.06.2021 tarihinde yayınlandı ve 1989 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 1 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 3728 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 2 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 3566 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 3 SİNTRA, CABO DA ROCA, CASCAİS 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 2932 kez okundu.
SAPPHO'NUN ADASI: LESVOS / MİDİLLİ 08.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 4969 kez okundu.
5 GÜNDE KUZEY İTALYA BÖLÜM 1: BOLZANO & SOPRABOLZANO 28.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 3049 kez okundu.
5 GÜNDE KUZEY İTALYA BÖLÜM 2: AŞKIN KENTİ VERONA 29.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 2506 kez okundu.
ŞAVŞAT’IN SAKLI GÜZELLİKLERİ: PERİ BACALARI 12.09.2021 tarihinde yayınlandı ve 2283 kez okundu.
AHLAT SELÇUKLU MEYDAN MEZARLIĞI: ANADOLU’NUN TAPUSU 24.10.2021 tarihinde yayınlandı ve 1949 kez okundu.
ADANA’YA GİDEK Mİ? BİR İZMİRLİNİN GÖZÜNDEN ADANA. 24.10.2021 tarihinde yayınlandı ve 2320 kez okundu.
NEMRUT KALDERASI KRATER GÖLLERİ 14.12.2021 tarihinde yayınlandı ve 1686 kez okundu.
HAKKARİ STELLERİ: DOĞU ANADOLU'DA SAVAŞÇI ÇOBANLAR 06.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2999 kez okundu.
TERKEDİLMİŞ KARTAL YUVASI: LÜBBEY 06.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2746 kez okundu.
ÇEKYA’DA MASAL KASABA; CESKY KRUMLOV 23.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 1951 kez okundu.
SEDLEC’İN KEMİK KİLİSESİ, KUTNA HORA. 23.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2698 kez okundu.
KENTLER VE İZLENİMLER: HALLSTATT...ITALO CALVINO'DAN ESİNLENEREK... 10.03.2022 tarihinde yayınlandı ve 1560 kez okundu.


MEHMET CENGİZ TÜMER
Diğer yazıları
HÜZÜNLÜ VE YALNIZ BİR KRALIN İZİNDE 26.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 5048 kez okundu.
POMPEİ: ŞEHVETİN ATEŞİYLE KÜLLERE GÖMÜLEN KENT 15.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 10374 kez okundu.
BİR GECE BEKÇİSİNİN PEŞİNDE MASAL KASABA; ROTHENBURG O.D T 28.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 3613 kez okundu.
ROMANTİK YOL ROTASINDA BİR KÜÇÜK PRAG; WURZBURG 16.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3856 kez okundu.
BU DA CABASI; HEİDELBERG 01.01.2019 tarihinde yayınlandı ve 6195 kez okundu.
YENİCE ORMANLARI: YEŞİL SIĞINAK 15.01.2019 tarihinde yayınlandı ve 8254 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI: BÖLÜM 1 12.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 4815 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI; BÖLÜM 2 23.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 3590 kez okundu.
ALSACE ŞARAP ROTASI, BÖLÜM 3: BİR AYI PENÇESİNİN İZİNDE SELESTAT 13.03.2019 tarihinde yayınlandı ve 3850 kez okundu.
GELİNCİĞİN HÜZNÜ 12.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 3955 kez okundu.
ERNEST HEMINGWAY’İN İZİNDE KÜBA 06.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 4925 kez okundu.
DEVRİMİN 60. YILINDA KÜBA 13.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 3970 kez okundu.
KÜBA'DAN PORTRELER 13.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 3286 kez okundu.
BİR GAUDİ KLASİĞİ: CASA MİLA YA DA LA PEDRERA 13.11.2019 tarihinde yayınlandı ve 4025 kez okundu.
EAST SIDE GALLERY, BERLİN DUVARI 29.01.2020 tarihinde yayınlandı ve 4788 kez okundu.
GİZEMLİ BİR ANTİK YERLEŞİM: GERGA 01.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 4256 kez okundu.
BİR DARK TURİZM ÖRNEĞİ: SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM 01.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 4135 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ ; GİRİŞ 24.03.2020 tarihinde yayınlandı ve 4296 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.1; PHOKAİA / FOÇA 03.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 3326 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.3; KLAZOMENAİ İLK ZEYTİNYAĞI İŞLİĞİ 01.07.2020 tarihinde yayınlandı ve 6157 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.4 KOLOPHON; KOLOPHON'UN ATLARI VE KÖPEKLERI 19.08.2020 tarihinde yayınlandı ve 4373 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.5; PRİENE; ANTIK ÇAĞIN YEDİ BİLGESİNDEN BİRİ: PRİENE’Lİ ADALET BİLGESİ BİAS 02.09.2020 tarihinde yayınlandı ve 2892 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ.6 ; MİLETOS / MİLET FİLOZOFLARIN ŞEHRİ 09.10.2020 tarihinde yayınlandı ve 4146 kez okundu.
İYON GEZGİNLERİ 7; ERIYTRAI... KADIN KÂHİNLERİN KENTİ 11.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 5830 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI: BÖLÜM.1 ÇEŞM-İ CİHAN AMASRA. 18.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 2632 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.2 BARTIN’DAN CİDE’YE… 27.11.2020 tarihinde yayınlandı ve 3821 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.3 CİDE; KANYONLAR, MAĞARALAR, SAHİLLER… 05.12.2020 tarihinde yayınlandı ve 2836 kez okundu.
BATI KARADENİZ KIYISI VE KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI BÖLÜM.4 ŞENPAZAR, AZDAVAY PINARBAŞI; KANYONLAR, ŞELALELER, SONBAHAR… 05.12.2020 tarihinde yayınlandı ve 3544 kez okundu.
YERALTINDAKİ PAMUKKALE: KAKLIK MAĞARASI 02.02.2021 tarihinde yayınlandı ve 3620 kez okundu.
MOSTRA'LIK BİR KARNAVAL 11.04.2021 tarihinde yayınlandı ve 2631 kez okundu.
FUTBOLUN MABEDİ NOU CAMP BARCELONA 04.06.2021 tarihinde yayınlandı ve 2434 kez okundu.
12 SAATTE DOĞU KARADENİZİN SAKLI MÜCEVHERLERİ... 22.06.2021 tarihinde yayınlandı ve 1989 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 1 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 3728 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 2 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 3566 kez okundu.
FADO'NUN BAŞKENTİ: LİZBON BÖLÜM 3 SİNTRA, CABO DA ROCA, CASCAİS 24.07.2021 tarihinde yayınlandı ve 2932 kez okundu.
SAPPHO'NUN ADASI: LESVOS / MİDİLLİ 08.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 4969 kez okundu.
5 GÜNDE KUZEY İTALYA BÖLÜM 1: BOLZANO & SOPRABOLZANO 28.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 3049 kez okundu.
5 GÜNDE KUZEY İTALYA BÖLÜM 2: AŞKIN KENTİ VERONA 29.08.2021 tarihinde yayınlandı ve 2506 kez okundu.
ŞAVŞAT’IN SAKLI GÜZELLİKLERİ: PERİ BACALARI 12.09.2021 tarihinde yayınlandı ve 2283 kez okundu.
AHLAT SELÇUKLU MEYDAN MEZARLIĞI: ANADOLU’NUN TAPUSU 24.10.2021 tarihinde yayınlandı ve 1949 kez okundu.
ADANA’YA GİDEK Mİ? BİR İZMİRLİNİN GÖZÜNDEN ADANA. 24.10.2021 tarihinde yayınlandı ve 2320 kez okundu.
NEMRUT KALDERASI KRATER GÖLLERİ 14.12.2021 tarihinde yayınlandı ve 1686 kez okundu.
HAKKARİ STELLERİ: DOĞU ANADOLU'DA SAVAŞÇI ÇOBANLAR 06.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2999 kez okundu.
TERKEDİLMİŞ KARTAL YUVASI: LÜBBEY 06.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2746 kez okundu.
ÇEKYA’DA MASAL KASABA; CESKY KRUMLOV 23.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 1951 kez okundu.
SEDLEC’İN KEMİK KİLİSESİ, KUTNA HORA. 23.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 2698 kez okundu.
KENTLER VE İZLENİMLER: HALLSTATT...ITALO CALVINO'DAN ESİNLENEREK... 10.03.2022 tarihinde yayınlandı ve 1560 kez okundu.