Üye Ol / Giriş yap


Kültür

GILLS KARNAVALI

REHA BİLİR 26.02.2022

BELÇİKA’DA ÇILGIN KARNAVAL; GILLS KARNAVALI

 İnsanın aklından geçirebildiği kimi çılgınlıklarını eylemlerine dökemedikleri zaman ne yaptıklarını hiç düşündünüz mü? Aslında çoğumuz günlük yaşantımız içinde türlü çılgın ve bir o kadar da yersiz düşüncelerle savrulup duruyoruz hayal dünyasında.

 Oysa her sorununa bir çare bulabilen insanoğlu, bu çılgınlıklarını da toplum kurallarına uygun olabilecek şekilde su yüzeyine çıkarmayı başarmış durumda, üstelik toplumu oluşturan diğer bireyleri de benzer eylemlerine ortak ederek. Sanırım imkânsız gibi görünüyor değil mi? Oysaki az sonra okuyacağınız kavram ile ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Nasıl oluyor da insan, çılgınca fikirlerini eylemlerine dökebiliyor ve nasıl oluyor da kimseden tepki almıyor, üstelik kendine başka ortaklar da bularak. Tabii ki “Karnaval” ile.

İNSANLAR HAYATIN TADINI ÇIKARTIYOR MUTLU OLUYORLAR

Bugün dünyanın pek çok yerinde düzenlenen karnavalları düşünün şimdi. Hepsinin de ortak noktası çılgınca olması ve de pek çok kişi tarafından eyleme dökülmesi değil midir? Hatta öyle ki ortak kültürü yansıtan eğlence biçimlerinden biri olarak artık, gelenekselleşmiş ve de bir ülkenin turizm kaynağı bile olabilecek nitelikler sergileyerek. Normalde yarı çıplak bir vaziyette bir şehrin caddesinden geçseniz, üstelik tepenizden de rengârenk kuş tüyleri sarkarak, hatta elinizde de bir miktar çürük domatesi sağa sola fırlatsanız sanırım sonunuz büyük bir ihtimalle önce karakol, ardından da akıl hastanesi olabilir. Oysaki, bugünün karnavallarındaki pek çok insan bunları yapmıyor mu? Üstelik tutuklanmak yerine doyasıya eğleniyor, hayatın tadını çıkarıyor, mutlu oluyor ve de tüm bunları yaparken kültürünü yaşatıyor. Hatta pek çok ülke de turizm cennetine çeviriyor kendisini bir anda ve en az bir yıl öncesinden tüm hazırlıklarına bile başlıyor. İçinde birikmiş çılgınlıklarını salıverip rahatlamak ya da bu coşkuyu yakından görmek isteyenler ise doluveriyor turizm şirketlerinin bürolarına. Tüm bunlar ne için peki? Kesinlikle “Eğlenmek” için. Üstelik de yüzyıllardan beri…

GİLLES KARNAVALINI HİÇ DUYDUNUZ MU?

Günümüzde de dünya üzerinde kutlanan birçok karnaval var; Basel karnavalı, Quebec Karnavalı, maskeleri ile ünlü Venedik Karnavalı, Karayip Karnavalı, Strumica Karnavalı bunlardan bazıları.

Peki, Gilles Karnavalı’nı hiç duydunuz mu? Eğer böyle bir karnavalı izlemeye ve karnaval içinde fotoğraf çekmeye davet edilmemiş olsaydım, inanın, benim de bilgim olmayacaktı.

UNESCO’NUN KÜLTÜREL MİRAS OLARAK KABUL ETTİĞİ BİR KARNAVAL

Gilles Karnavalı, Belçika’nın Wallon bölgesinde, çok özel bir bölgede yaşayan çok eski bir Belçika kültürüdür. Gilles Karnavalı, Binche şehri merkez olmak üzere, yarıçapı on iki kilometre olan bir bölgede yapılır. Bu şehir Brüksel’in 50 km güney batısında ve Fransa sınırının 12 km uzağındadır. Gilles Karnavalı 2001 yılında UNESCO tarafından insanlığın kültürel mirası olarak tanınmıştır. Binche halkı tarafından anlatılan bir efsaneye göre ilk karnaval ve Gille’ler 1549’lu yıllara dayanır. Geçmişten günümüze insanlar kışın bitişini, baharın gelişini ve doğanın yeniden doğuşunu kutlamışlar. Hıdrellez ve Nevruz gibi… Bir Hıristiyan geleneği olan Gilles Karnavalı da İsa’nın yeniden dirilişinin yıldönümünün kırk gün öncesinde başlar. Bu şenlikle insanlar kış mevsimini gönderir, baharın gelişini kutlarlar.

 

Sevgili dostum Ömer Yağlıdere’nin çağrısı ile Sevgili Jacques Kevers ve Jaqgues Boudoux’un konuğu olarak ben de Gill Karnavalını izleme şansı yakaladım. Gills karnavalı ile ilgili daha geniş yazıyı “Reha Bilir’le Gezen Bilir – Gills Karnavalı” kitabımda sizlerle paylaşacağım. Ama burada da karnaval sırasında çektiğim fotoğrafların bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sağlıkla, ışıkla kalın

.

1764
Yorumlar
 • avatar
  Ahmet Bozkurt
  5 Mar 2022

  Gills Karnavalı'nı Sn. Ömer Yağlıdere'nin fotoğraf kitabından tanımıştım. Sizin güzel fotoğraflarınız ve açıklayıcı yazınız ile bir defa daha izlemiş oldum. Teşekkür ediyorum... Selam ve sevgilerimle...

 • avatar
  Ünal Zorludemir
  7 Mar 2022

  Bu kısacık yazınınızda, fotoğraflarla birlikte ne kadar güzel bilgi vermişsiniz Reha Bey. Çok teşekkürler.

Yorum yap


REHA BİLİR
Diğer yazıları
EDEBİYAT TAPINAĞI 06.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 4173 kez okundu.
GÜLİSTAN PALAS - İRAN 26.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 4937 kez okundu.
BENİN’DE VUDU TÖRENİ VE VUDU AYİNİ 19.08.2020 tarihinde yayınlandı ve 3250 kez okundu.