Üye Ol / Giriş yap


Gezi

EDEBİYAT TAPINAĞI

REHA BİLİR 06.10.2018

EDEBİYAT TAPINAĞI                                                                                                                                    REHA BİLİR

 

 Gezmeyi sevmeyen fotoğrafçı var mıdır? Sokak fotoğrafı çekiyorsanız, tarihi mekânları belgelemeyi seviyorsanız, farklı toplumların görsel zenginliklerine arşivinizde yer vermek istiyorsanız gezmek zorundasınız. Ulaşım imkanlarının artması, sosyal medyanın etkisi gibi sebeplerle de gezi fotoğrafçılığı son yıllarda moda haline geldi.

 Küba, Hindistan, Nepal, İran, Fas gibi ülkeler gezgin fotoğrafçıların gözde rotalarından bazıları. Her yıl ülkemizden onlarca gezgin fotoğrafçı bu ülkelere yaptıkları seyahatlerde fotoğraf çekebilmek için çaba harcamaktadır.

 Gezgin bir fotoğrafçı olarak benim için en çekici ülkelerden biri Vietnam’dır. Elbette Sapa, Nha Trang, Hue, Saigon, Hanoi gibi şehirler görülmeye değer yerlerdir. Tipik Vietnam portreleri, pirinç tarlalarının terasları, kalabalık sokakların fotoğrafları Vietnam’da hepimizin çekmek isteyeceği konulardır. Ancak bana göre fotoğrafçıların turistik bir mekân olması sebebiyle tercih etmeyeceği Edebiyat Tapınağı da Hanoi’de mutlaka görülmesi gereken bir fotoğraf malzemesidir. Kırmızı rengin hâkim olduğu bu tapınakta fotoğraf çekmekten kendinizi alamayacağınızı çok çok iyi biliyorum.

Aynı zamanda bünyesinde müze barındıran Edebiyat Tapınağı, Ba Dinh Meydanı'na kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve Başkanlık Sarayı ve Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi'ne de yakındır. Tapınak Ton Duc Thang Caddesi ile Hoan Kiem Gölü'nün yaklaşık 2km batısındaki Van Mieu Caddesi arasındadır.

İyi korunmuş geleneksel Vietnam mimarisinin nadir bir örneği olan tapınak, Vietnam'ın en iyi bilim adamlarını ödüllendirmektedir. İmparator Ly Thanh Tong tarafından 1070 yılında kurulan muhteşem kompleks, Konfüçyüs'e (Khong Tu) adanmıştır ve Vietnam'ın ilk üniversitesidir (1076). Ülkenin her yerinden yetenekli öğrenciler, Konfüçyüsçülük, edebiyat ve şiir ilkelerini incelemek için Hanoi'ye yöneldi. 1484 yılında İmparator Ly Thanh Tong, isimlerin, doğum yerlerinin ve istisnai bilginlerin başarılarının kaydedilmesi için sütunlar dikilmesini emretti. 116 sütunun 82 tanesi kaplumbağa heykellerinin üstünde duruyor.

 

Tapınağın renkli ve işlemelerle dolu görkemli bir giriş kapısı var. Tapınağa girişte nilüfer çiçekleriyle dolu havuzlarla karşılaşıyorsunuz. Tapınağın bahçesinde hemen her yerde küçük heykelciklerle süslenmiş bonzailer yer alıyor. Sunaklar, iyi not alabilmek için dua eden öğrencilerin uğrak noktası haline gelmiş. Beş farklı avluda yer alan pagodalar, göletler ve bahçeler ise özel gün fotoğrafları çektirmek isteyenler arasında popüler bir mekân.

  

Eğer birgün Hanoi'ye yolunuz düşerse  Edebiyat Tapınağı'na uğrayıp,  fotoğraf çekmeden dönmemenizi öneririm.

Edebiyat Tapınağı Salı ve Pazar günleri 8.30-11.30 ve 13.30 -16.30 saatleri arasında açık.Giriş ücreti 10.000 VND (Yaklaşık 3 tl)...

Adres; 58 Quoc Tu Giam, Van Mieu, Dong Da, Hanoi

 

 

 

2857
Yorum yap


REHA BİLİR
Diğer yazıları
GÜLİSTAN PALAS - İRAN 26.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3018 kez okundu.
BENİN’DE VUDU TÖRENİ VE VUDU AYİNİ 19.08.2020 tarihinde yayınlandı ve 1821 kez okundu.
GILLS KARNAVALI 26.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 386 kez okundu.