Üye Ol / Giriş yap


Kültür

BENİN’DE VUDU TÖRENİ VE VUDU AYİNİ

REHA BİLİR 19.08.2020

Vudu Avrupa’da iğnelerin batırılmış olduğu bebeklerle yapılan büyü imgesini akıllara getirse de Batı Afrika’da özel kutlama günleri olan bir din. Vudu dini Benin’de çok yaygın, halkın %65’i bu dine bağlı. Vudu törenlerine dini liderler, kabile kralları ve önemli kişiler rengârenk kıyafetler, özel takılar ve makyajlarla katılıyor. Vudu töreninin yapıldığı köyün halkı bu krallar, dini liderler ve toplumun önde gelen kişileri önünde alçakgönüllülük ve saygının ifadesi olarak diz çöküyorlar.

Vudu törenini merak eden Altınrota okurları bu törenler ile ilgili bilgileri internet üzerinden çok ayrıntılı olarak bulabilirler. Ben burada gördüklerimi kısaca yazacağım elbette ama sizlerle daha çok Benin’de heyecanla ve ilgiyle izlediğim vudu töreninden ve vudu ayininden fotoğraflar paylaşmak istiyorum.

Benin’de vudu töreni için gittiğimiz köyde neredeyse bir futbol sahası büyüklüğündeki alanda toplanan köy halkı çeşitli metallerden oluşturdukları enstrümanlarla ve diğer vurmalı çalgılarla kendilerine özgü müzikleri eşliğinde çılgınca dans ederek törene hazırlandılar. Kısa bir süre sonra otlarla kaplanmış çadır görünümündeki yapılar ortaya çıktı. Birkaç kişinin dışarıdan kontrolü ile tören alanına giren bu objeler de müziğin ritmi ile alan içinde ve kendi etraflarında dönmeye başladılar. Bu dönüşün söz konusu objeler içinde bulunan bir kişinin hareketi ile sağlandığını düşünmüştük ama tören sonunda yapıların içinde insan olmadığını; içlerinde yılan, kurbağa, tavşan gibi hayvanların yer aldığını gördük. Bu hayvanların o ağırlıktaki bir yapıyı kendi etrafında defalarca döndürmesinin mümkün olmadığını hepimizin bildiğini ancak işin püf noktasını da bir türlü çözemediğimizi belirtmek isterim.

Yaklaşık bir saat süren müzik ve dans dolu tören, kralların ve dini liderlerin halka para ve çeşitli hediyeler dağıtması ile sona erdi.

Törenden sonra aynı köyün ara sokaklarında harabe denilebilecek nitelikte bir yapının içinde vudu ayini izlemeye gittik. İki dini lider bizi karşıladı. Ayinin yapılacağı alanda ne olduğuna anlam veremediğimiz üzeri turuncu renkli sıvılarla kaplı bir çöp yığını bizi karşıladı. Ayini yapacak olan dini lider bizimle selamlaştıktan sonra içi yine turuncu renkli bir sıvı ile dolu şişeyi eline alarak yerel dilde dualar etmeye başladı. Dua bitince de elindeki sıvıyı çöp tepeciğinin üzerine dökmeye başladı. Aynı anda tanrıdan isteklerini sıralıyordu. “Peki, Tanrı nerede?” diye sordum. Çöp yığınını gösterdi ve “Tanrı bu işte” dedi. Şaşkın bakışlarım arasında çöp yığının etrafında dönerek turuncu renkli sıvıyı tanrının! üzerine dökmeye devam etti.  Vudu ayini, yerel dilde dua eden yarı çıplak din adamının içinde ne olduğunu bilmediğim turuncu renkli sıvıyı bana içirmek istemesi ile sona erdi.

İlk kez katıldığım vudu töreni ve ayini hayatım boyunca unutamayacağım renkli anılarım arasında yerini böylece almış oldu.

Sizin için hazırladığım vudu töreni ve vudu ayini ile ilgili videoyu YouTube kanalımda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ImrMf9QOi4I

 

 

2957
Yorum yap


REHA BİLİR
Diğer yazıları
EDEBİYAT TAPINAĞI 06.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 3809 kez okundu.
GÜLİSTAN PALAS - İRAN 26.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 4500 kez okundu.
GILLS KARNAVALI 26.02.2022 tarihinde yayınlandı ve 1171 kez okundu.