Üye Ol / Giriş yap


Fotoğrafik Öyküler

AURORA BOREALİS; KUZEY IŞIKLARI VE KUZEY İSVEÇ

NİLGÜN ANAGÖK 25.12.2018

Hayatımdaki önemli dönüm noktalarından biri İsveç´e taşınmak oldu. Burada bulunduğum sürece gezdiğim yerler arasında beni en çok etkileyen Kuzey İsveç. Kuzey kutup dairesi yakınlarına ilk seyahatimde sessiz ve durgun doğa beni büyüledi. Kuzey ışıklarını görme şansım oldu ve karadaki durgunluğun tam tersine gökyüzündeki hareketli gösteri beni hayran bıraktı.

Kış aylarında kuzey ışıklarını görmek, köpek kızağı yapmak ve Sami kültürünü yakından tanıyabilmek için ideal bir gezi rotası.

Gezimize Kirunadan başlayalım ve sonra Kuzey ışıklarını görmek için trenle Abisko Doğa alanına gidelim birlikte:

Kiruna Kuzey İsveçte en bilinen şehir. Şehir dediysem aklınıza kalabalık ve hareketli bir yer gelmesin. Burada yaklaşık 17.000 kişi yaşıyor. Şehrin tamamını yürüyerek sadece gezmek 15 dakika sürüyor. Ben Ocak ayında Kiruna havaalanına gelip buradan taksi ile şehir merkezine gittiğimde karanlık ve soğuk beni karşılamıştı. Eğer tur olmadan kendiniz seyahat ediyorsanız, otel resepsiyonu calışma saatleri, taksi ve araç ayarlama konularında dikkatli olmanızı öneririm.

(Kiruna kilisesi)

Kiruna, Jukkasjärvi bölgesindeki buz oteli ile çok ünlü. Buz oteli her yıl Torne nehrinden alınan buzlar ile yeniden inşa ediliyor. Aralık ve Nisan ayları arasında oteldeki yaklaşık 90 odayi gezebilir, buz bardaklarından votka içebilir ya da dilersiniz gece ren geyiği postları ve uyku tulumuna sarılarak  buzdan yatağınızda -5 derecede kalabilirsiniz.

(Kiruna Buz oteli)

Kirunadan Abiskoya günde tek tren var, 11:38 deki bu treni kaçırmamak iyi olur. 1,5 saatlik harika manzaralı bir tren yolculuğundan sonra Abiskoya ulaşacaksınız. Sizin bindiğiniz tren buradan Norveçin İsveç sınırındaki Narvik şehrine devam edecektir.

(Kiruna tren istasyonu)

Abisko Turizm ve Dağ Istasyonunda 300 kisilik bir motel mevcut. Burası bölgede kalınabilecek tek otel olduğundan uzun zaman önceden yerinizi ayarlamanız önemli. Otel bir tepenin yamacında ve Torneträsk gölü manzaralı.

http://www.visitabisko.com/accommodation/stf-abisko-mountain-station

Kışın hava sıcaklığı -40 dereceye kadar düşebilir. Güneş ufuk çizgisinde sadece yarım saat kızıllığını gösterip sonra kaybolacaktır. Kuzey ışıklarının gözlenmesi için ilk şartın karanlık olduğu düşünülürse, bu bölge kuzey ışıklarını görme olasılığı yüksek yerlerden birisi. Yani, bütün günü ve geceyi bu ışık şölenini bekleyerek geçirebilirsiniz. Sabırlı olmak ve soğuktan koruyacak termal giysiler giymek gerekli.

Kuzey ışıkları, diğer adıyla “Aurora Borealis” güneşteki fırtınalar sonrası dunyamıza gelen yüksek enerjili parçacıkların, dünyanın manyetik alanına girince çarpışması sonucu oluşuyor. Farklı bölgelerde farklı miktarlardaki enerji salinimi nedeniyle farkli renklerde Aurora oluşabiliyor. Abisko bölgesinde genellikle sadece yeşil ışıklar görülebiliyor. Eğer şanslı iseniz gökyüzünde sanki elinizle ulaşabileceğiniz kadar yakında ahenkle dans eden kuzey ışıklarının fotografını çeker, hatta daha da iyisi “time lapse” yaparsınız. Hatta 2 fotoğraf makinanızın olması daha da iyi. Fotoğraf ve video çekimlerine dalıp bu ışık festivalinin tadını çıkarmayı unutmayın sakın. Bu bölgede en az 5-6 gün geçirmenizi tavsiye ederim. Çünkü hava bulutlu ise ya da güneşteki patlamalar yetersiz ise şansızsınız demektir. Bu kadar yol gelmişken kuzey ışıklarını göremeden dönmek olmasın.

Bu bölgede çok eski tarihlerden beri yaşamakta olan Samiler, kuzey ışıklarının ölenlerin ruhlarının dünyayı terketmekte olduğununun göstergesi olduğuna inanıyorlardı. Kuzey ışıkları görüldüğünde sessizlik ve ciddiyet sağlarlardı.

Samilerin çadırları, Sami dilinde Lavvu, hayvan derilerinden ve tahta desteklerden yapılmış koni şeklinde, üst tarafı açık. Soğuk gecelerimizden birinde içeride sıcacık ateş ve içeceklerimiz ile birazcık da olsa ısınabildik.

Bölgede kuzey ışıklarını izlemek için bir diğer alternatif, Aurora Gökyüzü İstasyonu, dağın tepesine telesiyej ile ulaşabiliyorsunuz. Tepede güzel bir yemek yiyebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bizim şansımıza hava -30 derece, aşırı rüzgarlıydı ve kuzey ışıklarını görme şansımız olmadı. Hayatımda en çok üşüdüğüm gündü. Tam bir hayal kırıklığı.

Son olarak, köpek kızağını tecrübe etmeden tatiliniz bitmiş sayılmaz. Bu köpekler sanki koşmak için doğmuşlar, inanılmaz enerjileri var. Lider köpek önde diğerleri arkada, karda bata çıka koşmaktan zevk alıyor gibiler. Yaklaşık 3-4- saat boyunca harika manzaralı bir yoldayız.

Zorlu bir iklimde, soğuk bir gezi. Diğer taraftan en unutulmaz gezilerimden biri. Bu bölgeye yaz aylarında tekrar gidip bu defa hiç batmayan güneşi, bol ışıklı doğa manzaralarını görmeyi diliyorum.

 

4523
Yorumlar
 • avatar
  Mehmet Cengiz Tümer
  28 Dec 2018

  Kaleminize yüreğinize sağlık sevgili Nilgün hanım. Geçtiğimiz gün IZDOF'UN sergi açılışında Erol Ozdayi ile kulaklarınızı çınlattık.

 • avatar
  Erol Özdayı
  28 Dec 2018

  Çok teşekkürler Nilgün. görmüş kadar olduk diyemeyeceğim. Bir parmak bal bile çok hoş geldi. Sevgiler

 • avatar
  Bülent Cihangir
  29 Dec 2018

  Harika . Kalemine, kamerana, yüreğine sağlık...

 • avatar
  Mutlu Burak Paksoy
  18 Jan 2019

  Oldukça güzel fotoğraflarla süslenmiş, detaylı bir şekilde anlatılmış başarılı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz. Sanki oradaymış gibi hissettik. Belki teknik bir gezi kapsamında bir kaç sonra kısmetse inşaallah İsveç'e gelme ihtimalimiz var. Ben ve heyetteki arkadaşlarımız yabancılık çekmeyeceğiz. Gelirsek görüşmek de bekli kısmet olur. Başarılı yazılarınızın devamını dileriz. (60.Yıl Anadolu Lisesi'den Mutlu Burak Paksoy)

Yorum yap


NİLGÜN ANAGÖK
Diğer yazıları
ATEŞ, SU, BUZ VE RÜZGARIN ÜLKESİ; İZLANDA 14.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 2113 kez okundu.
WWF İLE DENİZ KAPLUMBAĞALARINA GÖNÜLLÜ YARDIM (BİR DENİZ KAPLUMBAĞASI EVLAT EDİNEBİLİRSİNİZ) 16.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 2083 kez okundu.
KAMBUR BALİNALAR 07.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 2482 kez okundu.
BUDAPEŞTE FOTOĞRAF GEZISI 26.05.2019 tarihinde yayınlandı ve 2112 kez okundu.
SLOVENYA - EKIM´DE BLED GÖLÜ 27.10.2019 tarihinde yayınlandı ve 1525 kez okundu.
MYANMAR`DA BUDIZM 02.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 1359 kez okundu.