Üye Ol / Giriş yap


Gezi Rotaları

SLOVENYA - EKIM´DE BLED GÖLÜ

NİLGÜN ANAGÖK 27.10.2019

Sonbahar renklerinin coşkuyla parladığı Ekim ayında en güzel seyahat rotalarından birisi Slovenya, özellikle de Bled Gölü. Eğer gezi süreniz 3-4 gün ile kısıtlı ise görülecek en fotoğrafik yerler Skofia Loka bölgesi ve Bled Gölü.

Bled gölündeki huzur ve dinginlik beni çok etkiledi. Etrafında batı Alp dağları,  gölün ortasındaki küçücük ada ve üzerindeki St Mary kilisesi, göle tepeden bakan 130 metre yüksekliğindeki Bled kalesi keyifle zaman geçirilecek yerler arasında.

Bled gölünün suyu inanılmaz temiz ve fotoğraflarda rengi gözle görüldüğünden bile daha güzel.

Gölün etrafındaki yürüme yolu öncelikle keşfetmeye değer. Burası yaklaşık 9-10 km. uzunluğunda, kesintisiz olarak yaya yolları ve köprüler ile tamamlanmış. Bu yürüyüş sayesinde göl etrafında en güzel fotoğraf noktalarını tespit edebilirsiniz. Benim keşfettiğim en güzel noktalar Villa Bled hotel yakınındaki tahta köprü ve kamp bölgesi oldu. Özellikle sabah saatlerinde gölün üzerinde oluşan sis gerçekten masalsı ve büyüleyici. Tabii ki en keyifli fotoğraflar sabahın ilk ışıklarında ve akşam gün batımında çekiliyor.

 

 

Diğer bir etkileyici fotoğraf noktaları tepedeki Ojstrica ve Mala Osojnica. Ormanın içinden yaklaşık bir saatlik tırmanış ile ulaşılan bu noktalar nefes kesici. Tırmanış sonrası buraya varınca yorgunluğunuzu kesinlikle unutuyorsunuz.

Geri dönüşte yol yapraklar ve ağaç kökleri nedeniyle kaygan olduğundan karanlığa kalmadan çekim yapıp kamp yerine geri döndük.

Eğer vaktiniz olursa küçük sandal kiralayıp, nostaljik bir göl gezintisi yapabilir ve ortadaki küçük adacığa çıkabilirsiniz. Burada çanların sıklıkla çaldığını duyacaksınız, ve zamanda geriye gittiğinizi hissedeceksiniz. İnanışa göre bu çanın zilini çalan kişi Meryem Ana tarafından dileğinin gerçekleşmesi için onurlandırılıyormuş.

Tepedeki Bled kalesi sabah sekiz ile akşam beş arasında açık. Buraya göl kenarından yürüyerek ya da arka taraftan araba ile çıkabilirsiniz. Oldukça kalabalık ve turistik bir kale, ve içinde küçük bir müze ve kilise mevcut. Bahçesindeki kafede kahve ve krem keki ile manzaranın tadını çıkardık. Bu arada krem keki yörenin meşhur tatlısı, oldukça hafif ve lezzetli.

Sofia Loka bölgesine günlük gezi

Sabah 05:30 yola çıkıp, araba ile yaklaşık bir saat uzaklıktaki Sofia Loka bölgesine gidiyoruz. Buradaki ünlü Tomas Sveti kilisesi arkasındaki vadi ve dağlar ile birlikte çok fotoğrafik. Yüksek bir noktada olduğumuzdan sabah sisi ile bulutların üzerinde hissediyoruz kendimizi. Harika bir sakinlik ve huzur var bu bölgede.

Slovenyadaki en bilinen doğal park Triglav Parkı ve buradaki en bilinen göl Bohinj Gölü. Göl buranın en büyük doğal gölü.

Slovenya ve özellikle Bled Gölü fotoğrafik açıdan görülmesi keyifli yerlerden birisi. Yılın her mevsiminin güzel olduğunu düşünüyorum. Doğal güzellikleri ve tarihiyle bu küçücük ülke oldukça zengin gezi alternatifleri sunuyor.

2943
Yorum yap
NİLGÜN ANAGÖK
Diğer yazıları
ATEŞ, SU, BUZ VE RÜZGARIN ÜLKESİ; İZLANDA 14.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3460 kez okundu.
AURORA BOREALİS; KUZEY IŞIKLARI VE KUZEY İSVEÇ 25.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 6615 kez okundu.
WWF İLE DENİZ KAPLUMBAĞALARINA GÖNÜLLÜ YARDIM (BİR DENİZ KAPLUMBAĞASI EVLAT EDİNEBİLİRSİNİZ) 16.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 3473 kez okundu.
KAMBUR BALİNALAR 07.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 4012 kez okundu.
BUDAPEŞTE FOTOĞRAF GEZISI 26.05.2019 tarihinde yayınlandı ve 4187 kez okundu.
MYANMAR`DA BUDIZM 02.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 3290 kez okundu.