Üye Ol / Giriş yap


Gezi

BUDAPEŞTE FOTOĞRAF GEZISI

NİLGÜN ANAGÖK 26.05.2019

Budapeşte aynı zamanda Doğunun Paris´i olarak biliniyor. Tuna nehrinin ayırdığı Buda ve Peşte`yi inci gibi yan yana dizilmiş köprüler birbirine bağlıyor.

Şehrin zengin tarihi, doyumsuz manzaraları ve güleryüzlü insanları sayesinde gezimi çok keyifli geçirdim. Budapeşteyi yürüyerek veya tramvay ile kolaylıkla gezebilirsiniz. Bu yazımda şehrin en fotografik yerlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Favori manzaralar listemde ilk sırada mavi saatte Buda Kalesinin önü var. Buradan hem Tuna nehri üzerinde süzülen Zincir köprüsü hem de etkileyici Parlamento binası görülebiliyor.

Mavi saate Buda Kalesinin Önünden Şehir manzarası

Diğer etkileyici fotoğraf ise Buda tarafından Parlamento binasının mavi saate nehre yansıması.

Parlamento binası

Parlemento binası günümüzde Budapeşte'nin ve Macaristan'ın en büyük binalarından biri. Londradaki parlamento binasından esinlenerek inşa edilmiş.

Tuna nehri boyunca Parlamento binasının önünde tarihin en acı sembollerinden birisini görebilirsiniz. Burada dizilmiş  60 çift demir ayakkabı, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanmış katliamların bir utanç anıtı. 1944 yılının Ekim ayında, Hitler tarafından devrilen Macar hükümeti ile birlikte yeni bir dönem başladı ve Hitler’in ideolojisini destekleyen Szalasi, Yahudileri vahşi bir biçimde öldürmeye başladı. Yaklaşık 80.000 Yahudi, Macaristan’dan Avusturya sınırına kovuldu ve yaklaşık 20.000 Yahudi, Szalasi hükümeti tarafından Tuna Nehri boyunca vahşice katledildi. Burada kurbanlar, vurularak veya ayaklarına taş bağlayıp nehre atılarak vahşice infaz edildiler. Nehrin kenarında bıraktıkları ayakkabılar, insanlık dışı uygulamanın ardından katliamın anısı olarak nehir boyunca halen uzanıyor.

Demir ayakkabılar

Şehrin Peşte tarafı daha modern ve daha canlı. Ben Budapeşte`nin renkli hayatını görebilmek, lezzetli yemekleri ve şık restoranlarını keşfedebilmek için Peşte tarafında kalmaya karar verdim. St Stephen kilisesi civarında şık oteller, mağazalar mevcut.

St Stephen kilisesi şehrin en büyük kilisesi, yaklaşık 8 500 kisi burada bulunabiliyor. Ayrıca kilise 10 tonluk çanı ile meşhur. Güzel bir manzara icin kilisenin tepesine asansör ile çıkabilirsiniz.

St Stephen Kilisesi

Peştenin merkezinde Moda caddesi olarak anılan Vaci Caddesi boyunca bilinen moda markalarının mağazaları bulunuyor. Burası günün her saatinde çok canlı, ve çok çesitli kafe ve restoranlar var.

Şehir merkezinde kısa bir yürüyüşten sonra tekrar Tuna Nehri kenarına gidebilir ve buradaki yürüyüş yolunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Özgürlük köprüsü (Liberty Bridge) yeşil demirden yapılmış daha modern bir görünüme sahip. Köprü Peşte tarafında Central market önünden Buda tarafında Gellert hamamına ve mağara kilisesine ulaşıyor .

Sabah ışığında köprüden her 10-15 dakikada bir geçen sarı renkli tramvay ile güzel bir kare;

Özgürlük köprüsünün gece ışıklandırması ödüle değer.

Gellert Tepesi'nden Özgürlük Köprusu Manzarası

Buda tarafında Gellert Tepesi'ndeki Özgürlük anıtı tüm ihtişamı ile Budapeşte’ye bakıyor. Burası 1947 yılında şehrin Nazi işgalinden kurtulmasından sonra Ruslar tarafından inşa edilmiş. Heykelde elinde palmiye yaprağı tutan kadın özgürlüğü sembolize ediyor.

1952 yılında Nazım Hikmet Budapeşte'de yayımlanacak Seçme Şiirler kitabı için davet edilmiş ve uzun yıllar hapisliğin ardından Özgürlük Anıtı'nı ziyaret etmiş.

 

''Merhaba Macar toprağı

sen bu yaz vakitleri

fırından yeni çıkmış ekmek gibisin

kabarık,

yaldızlı, esmer

ve ekmek gibi sırlarınla dolu

ekmek gibi mübareksin...''  NAZIM HİKMET

Özgürlük Anıtı

Özgürlük anıtı ile Buda kalesi arasında yürüyebileceğiniz bir park var. Ancak özellikle ilkbahar ve yaz ağaç dalları şehir manzarasına engel olabilir.

Buda kalesine Clark Adam meydanından füniküler ile veya saray bahçelerinden asansör ile de çıkılabilir.

Buda Kalesi, Türkçe’de Budin Kalesi veya Kızılhisar olarak adlandırılmaktadır. Kale savaşlar ve istilalar nedeniyle hasar görmüş ve tekrar yapılmış. 1265 yılında Macar krallarının yaşadığı saray da burada. Buda kalesi ve sarayın önünden manzara günün her saatinde şahane.

Buda kalesinin çok yakınında Trinity Meydanı ve Matthias Kilisesi görülmesi keyif veren yerlerden birisi. Matthias Kilisenin yaklaşık 700 yıllık tarihi var. Macar krallarının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış önemli bir yapıt. Kilisenin içindeki akustik çok iyi olduğundan burada zaman zaman klasik müzik konserleri oluyor.

Matthias Kilisesi

Kilisenin hemen yanında 1905 yılında yapılmış olan Balıkçı Tabyasını ziyaret edebilirsiniz. Burası fotoğraf açısından çok zengin, masalsı bir görünümü var. 7 tane taş kule sivri tepeleri ile ülkeyi 896 yılında fetheden Macar Boyu’nu temsil ediyor. Sutunlar ve kolonlar arasından hem tabya binası hem de nehrin diğer tarafındaki parlamento binası görüntülenebiliyor. Turistik ve kalabalık oldugundan sabah erken saatlerde gidilebilir.

Balıkcı Tabyasından Parlamento binası

Şehrin sembolu Zincir Köprüsü veya diğer ismiyle Aslanlı köprü (The Chain Bridge). 200 Forint paralarının üstünde bu köprüyü görebilirsiniz. Tuna nehri üzerindeki 9 köprüden mimari açıdan en etkileyici olanı Aslanlı köprü. İsmini hem köprü boyunca uzanan zincirlerden hem de girişinde bulunan heybetli aslanlardan alıyor.

Zincir Köprusu

Şehrin biraz dışında Kahramanlar meydanı bulunuyor. Bu bölgede parkta yürüyüş yapabilir veya kış aylarında buz pateni izleyebilirsiniz.

Heroes Square

Budapeşte deyince termal hamamları unutmamak gerek. Roma döneminden gelerek ve Osmanlı zamanında daha da ünlenerek günümüze ulaşan rahatlatıcı ve şifalı banyolar turistlerin gözde yerleri. Bu bölgede ünlü termal banyo Szechenyi Bath bulunuyor.

Szechenyi Bath

Budapeştede doyumsuz manzaralara ilave olarak bir de şahane iç mekanlar var. Grand bulvarında ünlü New York Cafe bu şahane mekanlardan biri. İçeride müzik ve ortam sizi 120 yıl gerisine götürüyor.

Tabii ki bu kadar meşhur olunca önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Birkaç denemeden sonra nihayet burada sıcak çikolata içip strudel yeme fırsatı yakaladım.

New York Cafe

Ve son olarak, en eski M1 metro hattını ve nostaljik istasyonları görmemizi tavsiye ederim.

Tarihinde acılar barındırsa da Budapeşte günümüzde etkileyici, bakımlı ve düzenli bir şehir. Nefes kesen manzaraları, özenli otelleri ve lezzetli yemekleri ile her istediğinizi bulabilirsiniz Budapeşte`de.

 

2702
Yorumlar
 • avatar
  Ali İhsan Ökten
  5 Jun 2019

  Çok güzel fotoğraflarla desteklenen çok güzel Budapeşte gezi yazısı olmuş.

 • avatar
  Ayla Emrahoglu
  20 Aug 2019

  Güzel yazınız için teşekkürler. Gezdiğim yerleri ustaca yazılmış yazınız sayesinde yeniden hatırladım

 • avatar
  NUREDDİN ÖZDENER
  31 Dec 2019

  Diğer yazılarınızı da okudum. Fotoğraflarınız da çok güzel. İnsanda gidip görme arzusu uyanıyor. tebrikler. Balinalar, Karette Kaplumbağalar, Göldeki Kilise hepsi birbirinden güzel ve heyecan verici. Mardin sizi bekliyor.

Yorum yap
NİLGÜN ANAGÖK
Diğer yazıları
ATEŞ, SU, BUZ VE RÜZGARIN ÜLKESİ; İZLANDA 14.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 2542 kez okundu.
AURORA BOREALİS; KUZEY IŞIKLARI VE KUZEY İSVEÇ 25.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 5226 kez okundu.
WWF İLE DENİZ KAPLUMBAĞALARINA GÖNÜLLÜ YARDIM (BİR DENİZ KAPLUMBAĞASI EVLAT EDİNEBİLİRSİNİZ) 16.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 2592 kez okundu.
KAMBUR BALİNALAR 07.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 3121 kez okundu.
SLOVENYA - EKIM´DE BLED GÖLÜ 27.10.2019 tarihinde yayınlandı ve 2001 kez okundu.
MYANMAR`DA BUDIZM 02.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 2182 kez okundu.