Üye Ol / Giriş yap


Deneme

ADANA; AS THE CITY OF EXTREMES / İLKLERİN, TEKLERİN, ENLERİN KENTİ; ADANA

SAYGI ESİN 28.06.2019

Three great rivers ... Seyhan.... Ceyhan .. and Berdan….

These rivers throughout history carried the Taurus Mountains fertilities that filled with flowers.

Lying between the highest peaks of Taurus Mountains and Mediterranean the cradle of civilizations, Cukurova considered as one of the most productive regions in the world.

With the power of fertility, Cukurova was also home for oldest and most important cities in the history.

We can give 50 or more castes in the region, dozens of ancients cities, 3 oldest bridges in the world, historical caravansaries, sanctuary for all regions as an example.

 

Anavarza.. Tarsus... Misis... Magarsus...  Sis...  Ayas... and many more...

Among these cities the oldest one called Adania…

Approximately 3500 year ago from the present day Hittite Emperor Arnuwanda described Adania on a stone saying…

“I fought a city called Adania… there was a river in front of me… as well as a bridge over the river…”

The Emperor clearly talking about the River Seyhan. The bridge over the river nowadays titled:

“World’s oldest bridge that still been used” is likely to be “Stone Bridge”.

Adana still considered to be oldest city in the world due to the fact that name of the city and the place where it was founded not changed.

Adana is also known as “The City of Prosperity and Beginnings”

For instance , worlds oldest medical and pharmacy book called Materia Medica, written in Adana by the Anavarzian doctor Dioskorides.

The first medical school in Yumurtalik is believed to be founded by Hippocrates.

In legends it is believed that the first organ transplant made by Cosmo and Damian. stiching a black males leg to a white male at 2000 year old school called Aeskulapion.

The world first known written treaty “Kadesh Peace Treaty” signed by the the Egyptian pharaoh Ramses and the Hittite Emperor Hattushili as well as Hittite Queen Puduhepa who is she born in Adana. That is why Adana is also known as “ The city that peace was born”.

By coming on such an important line in history, Adana considered to be easiest cities to live nowadays.

Built around Seyhan Lake and Seyhan River blue as a eye talisman Adana, covers green areas so large that they make jealous of many cities around the world.

One of the 11 bird conservation areas in the region in Adana, considered to be only ones in the world. These rare areas not only embraces birds and plants but embraces people as well.

This city also raised Turkey’s most important artists in their field, nowadays people enjoy many art activities in Adana as well.

Adana hosts many art and culture festivals such as Altinkoza the city of Yasar Kemal’s,Orhan Kemal’s, Turhan Selcuk’s,Sahin Kaygun’s, Abidin and Arif Dino’s, Orange Flower Festival, Cukurova Art Days.

    

Hosting like these becomes even more beautiful with the help of foods that being offered.

Other than Adana Kebab a world-renowned flavor, there are hundreds of dishes offered exclusively in Adana.

Briefly, Adana is a very easy to place to live with opportunities offered both inhabitants and guests.

If you want to enjoy this vast beauty where blue and green live on with harmony we would be honored have you in Adana and Cukurova.

 

İLKLERİN, TEKLERİN,ENLERİN KENTİ;ADANA

Üç büyük nehir... Seyhan... Ceyhan.. Ve Berdan...

Torosların çiçeklerle tütsülenmiş bereketini tarih boyunca Çukurova’ya taşımıştır.

Torosların en yüksek zirveleriyle uygarlıkların beşiği Akdeniz arasında uzanan Çukurova bu yüzden dünyanın en verimli bölgelerinden biridir.

Çukurova bereketten aldığı güçle tarihin en eski ve en önemli kentlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Bu söylediğimize bölgede bulunan elliden fazla kaleyi, onlarca antik kenti, dünyanın en eskisi 3 köprüyü, tarihi kervansarayları, her dinden ibadethaneyi şahit gösterebiliriz.

Anavarza...Tarsus... Misis... Magarsus...  Sis...  Ayas... daha niceleri...

Ama bu tarihi şehirler içinde en eskisi Adania...

Günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce Hitit İmparatoru Arnuwanda bir taşın üstünde şöyle anlatıyor Adania’yı...

“Adania diye bir kentle savaştım... Önünden bir nehir akıyordu... Nehrin üzerinde de bir köprü vardı...”

İmparatorun bahsettiği nehrin Seyhan olduğu kesindir. Üzerindeki köprü ise günümüzde “Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü” unvanına sahip “Taşköprü” olması muhtemeldir.

Adana ise ismi ve kurulduğu yer değişmeme koşuluyla dünyanın hala yaşanılan en eski kentidir.

Zaten Adana “En’lerin, İlk’lerin ve Tek’lerin Kenti” olarak bilinir.

Örneğin dünyanın en eski tıp ve eczacılık kitabı olan Materia Medica Adana’da, Anavarzalı hekim Dioskorides tarafından yazılmıştır.

Hipokrat’ın kurduğu düşünülen, ilk tıp okullarından biri de Adana’nın şirin ilçesi Yumurtalık’tadır. Cosmo ve Damian isimli iki hekim bir zencinin bacağını bir beyaza takmak suretiyle ilk organ naklini de, 2000 yıl önce Askülapion olarak bilinen bu okulda gerçekleştirildiği efsane edilir.

Dünyanın bilinen ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Barış Anlaşması’nda Mısır firavunu Ramses ve Hitit İmparatoru Hattuşili yanında mührü olan Hitit Kraliçesi Puduhepa da Adana’da doğmuştur. Bu yüzden Adana “Barışın doğduğu kent” olarak da bilinir.

Tarihin içerisinde böylesine önemli bir çizgi üzerinde hareket ederek gelen Adana günümüzde de yaşaması en kolay kentlerinden biridir.

Bir nazar boncuğu gibi masmavi sulara sahip Seyhan Gölü ve Seyhan Nehri’nin etrafına kurulu olan şehir dünyanın bir çok şehrini kıskandıracak kadar geniş yeşil alanları kapsar.

Bölgede bulunan 11 kuş koruma alanlarından biri de, belki de dünyada bir tek olabilecek şekilde, şehrin içindeki sulak alanlardadır. Bu alanlar sadece kuşlara değil, bitkilere daha da önemlisi insanlara kucak açmış ender yerlerden biridir.

Türkiye’nin dallarında en önemli sanatçılarını da yetiştiren kent , günümüzde de sanat etkinliklerini doya doya yaşamaktadır.

Yaşar Kemallerin, Orhan Kemallerin, Yılmaz Güneylerin, Turhan Selçukların , Şahin Kaygunların, Abidin ve Arif Dinoların kenti bugün Altınkoza, Portakal Çiçeği, Sabancı Tiyatro,  Çukurova Sanat Günleri gibi çok sayıda sanat ve kültür festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Bu ev sahipliğini güzelleştiren en önemli şey ise onlara sunduğu yemeklerdir. Başta  dünyanın tanıdığı bir lezzet olan Adana kebabı olmak üzere, sadece Adana’da sunulan yüzlerce yemek çeşidi bulunur.

Kısaca Adana yaşayanlarına ve misafirlerine sunduğu olanaklarla yaşaması çok kolay bir kenttir.

Mavi ile yeşilin dudak dudağa yaşadığı bu özgür güzelliğin tadına varmak istiyorsanız eğer sizleri Adana’da ve onun içinde yeşerdiği Çukurova’da misafir etmekten onur duyarız.

 


 

4810
Yorum yap


SAYGI ESİN
Diğer yazıları
BİR KARAİSALI MASALI 10.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 3950 kez okundu.
MAKARİOS'UN MEZARI 27.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 7620 kez okundu.
KIBRIS'TA YAPILACAK 50 ŞEY... BELKİ DE DAHA FAZLASI... 12.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 3546 kez okundu.
ELENİ’NİN İLK AŞKI; MUSTAFA 11.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 2913 kez okundu.