Üye Ol / Giriş yap


Gezi Rotaları

BİR KARAİSALI MASALI

SAYGI ESİN 10.10.2018

Ancak sıradan bir ilçe değil.  Torosların bittiği, Çukurova’nın başladığı dudağın üzerine kurulmuş, bir tarafı orman,  öbür tarafı suların yarattığı bir cennet....

Kurtuluş Savaşı’nda Adana’yı ve Mersin’i işgal eden Fransız askerlerinin bu çizgiden yukarı çıkmasını engelleyip Torosları bir vatansever direniş cephesi haline getiren çetecilerin yurdu...

Berlin’den Bağdat’a kadar uzanan demiryoluna 50 civarında tünel ve viyadükle yol veren  Toros geçitlerinin başlangıç noktası...

Seyhan nehrinin dağlardan kurtulup, ovanın dinginliğine ulaşıp durulduğu kapı.

Endemik dağ çiçeklerinin, çeşit çeşit orman hayvanlarının özgür memleketi...

Karaisalı ...

Adana’nın bir merkez ilçesi...

Sizlere beğeneceğinizi umduğum 1 günlük doğa, tarih, kültür ve macera dolu bir gezi rotası çizmek istiyorum.

Beğenirseniz eğer başka rotalarda da birlikte olma sözü veriyorum.

Adana’da bir gün konakladıktan sonra bir günlüğüne kiralayacağınız bir araçla yola çıkabiliriz. Ondan sonrası için önereceğim rota sırasıyla şöyle;

1/Çukurova Üniversitesi içinden geçip, Menekşe köyü üzerinden Seyhan Gölü’nün görkemli manzaralarını fotoğraflayarak ilerlemelisiniz.

2/ Seyhan Gölü üzerinde bulunan Doğu ve Batı Köprülerini kullanarak suya iyice yaklaşacaksınız.

3/ Eğer sabah kahvaltısı yapmadıysanız göl kenarında bulunan çok sayıdaki köy kahvaltısı veren yerlerden birini tercih ederek güne pozitif başlamanızı öneririm.

4/ Batı Köprüsünü geçer geçmez göl kenarından ayrılıp, karşıdaki yolu takip ederek Adana Karaisalı yoluna (Turgut Özal Caddesi devamı) çıkmalı, Kabasakal mezarlığı önünden Karaisalı’ya doğru gitmelisiniz. Yaklaşık 30 kilometrelik yolunuz bulunuyor.

5/ Salbaş köyünden sonra Karaisalı’ya varacaksınız. Karaisalı içindeki levhalar sizi Kapıkaya Kanyonu’na kadar götürecektir. Kapıkaya Kanyonu Karaisalı’ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta.

6/ Arabanızı Kanyonun girişinde bulunan otoparka park ettikten sonra, yürüyerek kanyona giriyorsunuz. Kanyon Seyhan’ın Çakıt kolunun dağdan kurtulup, ovaya ulaştığı bir doğa harikasıdır. Kanyonun uzunluğu 5 kilometre olmakla birlikte, ben yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra geri dönmenizi öneriyorum. Amaç vakti iyi kullanmak. Spor ayakkabı giyerseniz isabetli olur.

7/ Kanyon’dan çıktıktan sonra arabanıza binerek, aynı istikamette yolunuza devam ediniz. Yaklaşık 8 km. sonra yolda sağa dönen bir kavşak göreceksiniz. “Varda- Alman Köprüsü” işaretini takip ederek, ovadan dağa doğru yükseliniz. Yol sizi köylerden geçirerek Varda Köprüsü’ne kadar getirecektir.

8/ Varda Köprüsü 1915 yılında Almanlar tarafından yapılmış o zamanlar için dünyanın en yüksek  tren yolu köprüsüdür. Tarihi öyküsü yanında, James Bond  filmlerinden birinin burada çekilmiş olması dikkatleri köprüde toplar. Ayrıca köprünün bulunduğu yerdeki vadinin doğal güzelliği çekicidir. Bir de siz oradayken tren geçerse değmeyin keyfinize.

(Fotoğraf; Meryem Girmen)

9/ Yolunuzu değiştirmeden tren yolu hemzemin geçitinden geçerek devam ederseniz, yol sizi Hacıkırı Tren İstasyonu’na götürecektir. Kurtuluş Savaşı’nda çetecilerin işgalcileri buradan öteye göndermediklerini düşünürseniz, istasyonun tarihi önemi de artar. Ayrıca Torosları geçen tünellerin ilki buradadır.

10/ Hacıkırı’ndan yolunuza devam edince yaklaşık 5 kilometre sonra Yerköprü doğa harikasına ulaşacaksınız. Yol boyunca sağınızda Kapıkaya Kanyonu’nun arka yüzünü seyredebilirsiniz.

11/ Yerköprü, Çakıt Suyu’nun yere batıp, 200 metre sonra tekrar fışkırdığı bir su cennetidir. Öğle yemeğini burada sular içerisinde alabilirsiniz.

12/ Yemeğinizi yedikten sonra  istikametinizi değiştirmeden yola devam ederseniz, bir çember çizmiş olarak Karaisalı’ya yeniden ulaşacaksınız. Bu arada gezdiğiniz ormanlık alanlarda gözleriniz yerlerde olursa başka yerlerde yetişmeyen bir çok Toros çiçeğini görebilirsiniz.

13/Karaisalı’dan sonra yolunuza devam ederek Adana’ya yeniden ulaşacaksınız.

 

4294
Yorumlar
 • avatar
  METİN YAĞCI
  13 Nov 2018

  Harika bir rota 29 ekimde bu güzel rotayı uyguladık.İzmir den gelerek.

 • avatar
  Zeynel Aydın
  13 Nov 2018

  Güzel rota; hele ki şimdinin sonbahar renklleriyle çok daha güzeldir şiddetle tavsiye ederim... ancak Hacikirından sonra Vakit vadisi ve toros tünellerini de içine alacak bir Belemedik rotası da yürümeyi sevenler için önerimdir nacizane...

 • avatar
  Hanife Uygur
  13 Dec 2018

  Gezmeninin sınırı yok. Önce en yakınınızdan başlayın. Gezdikçe müptelası olacaksınız. İyi gezmeler.

 • avatar
  Ayla Emrahoğlu
  13 Dec 2018

  Doğduğum ,çocukluğumu yaşadığım toprakları çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler . Bu kadar geldikten sonra ilçe içindeki Karapınar mesire yerinde bir çay içmeyi ve bir marketten yörede yapılan tulum peynirinden almanızı öneririm.Ayrıca yolu gayet güzel olan Kızıldağ yaylası ve etrafındaki ormanları özellikle kışın tavsiye ederim.

Yorum yap


SAYGI ESİN
Diğer yazıları
MAKARİOS'UN MEZARI 27.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 8455 kez okundu.
KIBRIS'TA YAPILACAK 50 ŞEY... BELKİ DE DAHA FAZLASI... 12.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 4223 kez okundu.
ADANA; AS THE CITY OF EXTREMES / İLKLERİN, TEKLERİN, ENLERİN KENTİ; ADANA 28.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 5208 kez okundu.
ELENİ’NİN İLK AŞKI; MUSTAFA 11.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 4004 kez okundu.