Üye Ol / Giriş yap


Gezi

PEMBE KUMLARIN BÜYÜSÜ; ANTİLOP KANYONU

Meral Tosun 26.01.2021

Aylar öncesinden planladığımız bu gezide doğrusu neler göreceğimizi çok da hayal etmemiştik. Bir doğal güzellik ile karşılaşacağımız belliydi… belliydi ama… Karşılaştığımız sıradan bir şey değil, insanı hayretler içinde bırakan bir doğa harikasıydı…

Antilop Kanyonu; Birleşik Amerika’nın Arizona eyaletinde, “Grand Canyon” yani Büyük Kanyon silsilesine bağlı, Page Kasabası yakınlarında bir yeryüzü oluşumu.

Sabah saat beşte te yola çıkıp, Utah eyaleti sınırlarına iki kez girip çıkarak, yaklaşık beş saatlik bir yolculuktan sonra ulaştığımız, pembe kumlardan oluşmuş alabildiğine uzanan çölde bir yer. İnsanı bunaltan sıcak hava ile karşılaşınca, eyvah bu kadar eziyet buraları görmek için değer mi dediğimiz bir bölge…

Bilet alma ve bekleme alanında geçirilen ilk aşamadan sonra, Kızılderili bir genç hanımın rehberliği eşliğinde, çöle bata çıka iki yüz metre kadar ilerideki ikinci bekleme bölgesine alındık.

Bizi karşılayan; onarlı gruplar halinde uzun bir kuyruk, rehberler eşliğinde yavaş bir ilerleme ve tam bir buçuk saatlik bir bekleyiş…

 Kuyruğun sonunda beyaz atlı prense benzer şekilde, bir elektrikli araç gelecek ve bizi vadinin derinliklerinde olan kanyonu gezdirecek diye bekliyoruz.

Sıramız geldiğinde beyaz atlı prensin elektrikli aracı yerine, dar ve dik bir demir merdivenin başında bulduk kendimizi. Rehberimiz inmeye başlamamızı söyledi. Öyle bir inme ki, en az yüz elli metre aşağıdayız.

 Vay!!!  Sanki bir başka dünyaya geldik… Pembe kumlardan oluşmuş kayalar büyüleyici bir şekilde, değişik ışıltılar yayan katmanlar oluşturarak karşıladı bizleri. Çok dar düzensiz taşlar arasından sızan güneş ışığının yardımıyla oluşan güzellikleri fotoğraflamaya çalışırken, fark etmeden bir buçuk kilometre yol almışız.

 Büyüleyici bu yolculuktan sonra vardığımız çıkış noktası girişten daha zordu. Demir merdiven var yine ama daha kısa ve çok daha dar. Kendinizi bir üsteki demir basamağı tutarak yukarıya çekebiliyorsunuz ancak.

Güzel fotoğraflar edindik. Bu güzellikleri etkileyici bir şekilde fotoğraflamamızı, kuyrukta beklerken tanıştığımız, makinemizin ışık ayarlarını yapan, o yerli gence borçluyuz.

Fotoğraflar kanyon ile ilgili anlatmak istediklerimi biraz olsun açıklayacaktır umarım.

 

 

Kanyonun oluşumu 10500  yıl öncesine kadar gidiyor. Colorado Nehri’nin muson yağmurları dolayısı ile taşıp yumuşak olan zeminde yol bulup bu katmanları oluşturması ile ortaya çıkmış. Navaho yerlilerinin özel mülkiyet alanında bulunuyor ve bugün de işletmesi ve geliri bu aileye ait.

Kanyon, 1997 yılında bir yerlinin keçisinin bir aralıktan girip kaybolması sonucu onu ararken bulunmuş. Özellikle saat 10.10 – 11.30 arası inanılmaz güzellikte fotoğraflar veriyor.

Bu arada bir de notumuz var;

Dünyanın en pahalı fiyata satılan fotoğrafı olan  “Phantom”, fotoğrafçı Peter Lik tarafından burada çekilmiş ve 6,5 milyon dolara alıcı bulmuş.

Kısacası doğasever gezginlerin yolu düştüğünde mutlaka görmesini tavsiye edebileceğimiz olağanüstü bir güzellik, Antilop Kanyonu.

Yazarlar: Meral  ve Sait  Tosun

 

 

619
Yorumlar
 • avatar
  Nevin ünaldı
  6 May 2021

  Gidip göremeyeceğim yerler. Görseller ve anlatım için teşekkürler.

 • avatar
  Ayla Emrahoğlu
  4 Feb 2021

  TEŞEKKÜRLER SAYENİZDE BU DOĞA HARİKASINI GÜZEL SATIRLARINIZ VE FOTOĞRAFLARINIZ SAYESİNDE TANIDIK.

 • avatar
  Handan Can
  4 Feb 2021

  Cok guzel bir yazı olmuş. Heyecanla okudum. Ellerinize saglık

Yorum yap


Meral Tosun
Diğer yazıları
SAKİN BİR TATİL Mİ İSTEDİNİZ? BUYURUN KARADAĞ’A 27.04.2021 tarihinde yayınlandı ve 568 kez okundu.
TADINA DOYAMADIĞIMIZ SAKİN KARADAĞ GEZİSİ 2 27.04.2021 tarihinde yayınlandı ve 378 kez okundu.