Üye Ol / Giriş yap


Fotoğrafik Öyküler

MASKE -GONDOL-VENEDİK-LUDWİGSBURG SARAYI

BERRİN ARICI /ALİ İHSAN ARICI 23.06.2020

Corona, insanlığı uğraştırmaya devam  ederken, salgından korunmak için taktığımız  maskelerimiz güncelliğini uzun bir süre koruyacak gibi gözüküyor. Bende artık arkadaş ziyaretlerimde kişiye özel maske dikip  götürmeyi düşünüyorum .. 

Siyah kumaştan diktiğim maskeleri masa üzerine dizdiğimde, Venedik gondollarına benzediğini  fark ettim. Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olan veba salgınının 13.yüzyıl  ortalarında Asya’da başlayıp Venedik’e ticaret gemileri ile geldiği biliniyor.

Hastalık kısa zamanda tüm Avrupa ülkelerine yayılır. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olur. Venedik’te  vebaya yakalanan kişiler tedavi için gondollar ile kiliselere taşınırken birçoğu hayatını kaybeder. Yas tutan Venedikliler kara ölüm dedikleri veba hastalığından sonra gondollarını siyaha boyarlar.

16.yüzyılda İtalya’da tekrar bir salgın olur, yüzbinlerce insan bu salgında da hayatını kaybeder. İnsanlar hem vebadan korunmak, hem de yüzlerinde oluşan yara izlerini kapatmak için maske takarlar . Yorgun ve bitkin düşen Venedik halkı birlik olmak ve güç toplamak için maske karnavalı düzenlerler.

Tasarım alanında yetenekli  olan  İtalyanlar, mesleklere göre maske hazırlarlar. Karga burunlu  maskeleri  hasta ile mesafeyi koruması için doktorlara, tüylü pırıltılı çiçekli maskeleri hanımlara hazırlarlar.

Her yıl Cemre’nin toprağa düşmesiyle karnaval başlatılır ve böylelikle Venedik kenti, kostüm ve maske karnavalı olarak ününe ün katar. Zamanla karnaval başka ülkelerinde dikkatini çeker.

17.yüzyılda da Ludwigsburg Dük’ü Karl Eugen, Venedik’e yaptığı bir seyahatte gördüğü gondollara ve maske karnavalına hayran kalır. Venedik dönüşü  kendi sarayında da bu karnavalın düzenlenmesini ister.

Dük Karl Eugen Ludwigsburg Barok Saray içinde başlatılan karnavalda, açılış müziği olarak  Vivaldinin “dört mevsim” adlı konçertosunu çaldırır. Tören, Saray bahçesinde devam eder. Karnavala katılan  Saray soyluları, maske ve kostümleri ile zenginliklerini  gösterirler.  250  yıl önce Ludwigsburg’da başlatılan bu festival, günümüzde de geleneksel olarak kutlanıyor. 

Not: Dük Karl Eugen, Gondollarını yazlık sarayındaki gölde yüzdürür. (Seeschloss Monrepos Ludwigsburg )

Müzik Dehası Amedeus Mozart’ın müzik icra ettiği Ludwigsburg sarayında; Yüzyıllar sonra Aynı salonda değerli piyano sanatçımız Fasıl Say’ın  konserlerinde  bulunmakta  beni çok gururlandırmıştı ...

 

880
Yorum yap


BERRİN ARICI /ALİ İHSAN ARICI
Diğer yazıları
UÇTAN UCA ŞİLİ 23.01.2020 tarihinde yayınlandı ve 1235 kez okundu.
TUNA BOYLARINDA; BUDAPEŞTE 15.02.2020 tarihinde yayınlandı ve 970 kez okundu.
FRANSA’DAN KUZEY İSPANYA’YA 08.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 731 kez okundu.
MOR ALTIN 12.08.2020 tarihinde yayınlandı ve 681 kez okundu.
NORVEÇ- LOFOTEN ADALARININ Å NOKTASINA YOLCULUK 29.01.2021 tarihinde yayınlandı ve 375 kez okundu.
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA..“WALLDORF“ 13.04.2021 tarihinde yayınlandı ve 193 kez okundu.