Üye Ol / Giriş yap


Sanat

MASA BAŞINDA FOTOĞRAF ÜRETİLEMEZ

İBRAHIM ZAMAN 15.02.2019

Bilindiği gibi fotoğraf masa başında oturmakla olmaz. Resim, roman, hikaye, şiir masa başında olabilse de fotoğrafın böyle bir şansı yoktur.  Fotoğraf aynı zamanda belge, saptama sanatı olduğundan, fotoğrafçı içinde bulunduğu ortamın mesajını aktarmak görevini de yüklenmiş demektir. Gördüklerini çekip, mesajını vermelidir fotoğrafçı.

       Gezilerek çekilen fotoğrafta ortamın o günkü yaşam şartları, yerel giysileri, yerleşim birimleri, sanat ve zanaat olgularıyla geçmişten geleceğe bir köprü olmaktadır. Bunun için belge değeri taşıyan doğrudan fotoğrafa müdahale edilmemelidir, objektif olmalıdır. Sanat yapacağım diye onun belge değeriyle oynayan, gelecekte yaptıklarından pişman olur.

Ayrıca doğrudan fotoğrafın da sanat olamayacağını kim söylemiş. Ama o yol biraz uzundur, sabır, sebat ister, fotoğraf kurallarını hazmedip, kekelemeden fotoğrafça konuşmayı gerektirir. Dünyadaki fotoğraf alemi böyle örneklerle doludur. Bana sorarsanız fotoğrafçıyı mutlu edecek yerlerden biri Hindistan derim. Yerel giysileriyle, inançlarıyla, sempatik yaklaşımlarıyla tam bir fotoğraf cennetidir Hindistan. Yüzlerce hatta binlerce inanç, yüzlerce lehçe ve bunların farklı giyinişleri, doğa… Kısacası Hindistan bir fotoğrafçı  cenneti demek yanlış olmaz.

  

İmkânı olanlar için, Peru, Bolivya, Brezilya gibi yerlerde de fotoğrafçı bol bol konu bulabilir. Uzak Doğu da yabana atılmaz imkânlar sağlar. Popülasyonu tercih edenlere önerim, gittikleri ülkedeki yerel pazar yerleridir. Orada varlıklıdan varlıksıza kadar insan manzaraları bulabilirsiniz.

Benim tercihim ülkem, derseniz, zaten sizi mutlu edecek bir Anadolu, sıcak davranışlı insanlar, açık hava müzesi gibi şehirler, adım başı tarih, tatil yerleri… Ne ararsan bulursun benim cennet ülkemde. Dediğim gibi fotoğraf masa başında olmaz. Gezmeli ve paylaşmalıyız.  Sizlere faydalı olacağını umduğum bazı görselleri paylaşmak istiyorum.

 

3883
İBRAHIM ZAMAN
Diğer yazıları
KAMBOÇYA VE İBRAHİM ZAMAN 05.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 3159 kez okundu.
GÜN BATIMININ SİHİRİ 10.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3394 kez okundu.
BOSNA HERSEK 04.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 2947 kez okundu.
SANTORİNİ ; MAVİ İLE BEYAZIN DANSI... 02.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 2364 kez okundu.
FOTOĞRAFIN 60 YILLIK USTASI İBRAHİM ZAMAN’DAN; VİETNAM VE KAMBOÇYA 14.07.2019 tarihinde yayınlandı ve 4100 kez okundu.
İSTANBUL’DAN ÇUKUROVA’YA KUŞBAKIŞI 06.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 6056 kez okundu.
EJDERHALAR ÜLKESI BHUTAN 18.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 3191 kez okundu.