Üye Ol / Giriş yap


Fotoğrafik Öyküler

FOTOĞRAFIN 60 YILLIK USTASI İBRAHİM ZAMAN’DAN; VİETNAM VE KAMBOÇYA

İBRAHIM ZAMAN 14.07.2019

Fotoğraf masa başında üretilmez, aradığınız konuların peşine düşmelisiniz. Ben de fotoğraf birikimlerimi arttırmak ve de paylaşmak için farklı coğrafyalara gitmeyi vazife saydım. Çünkü belgesel ağırlıklı insan, kültür, doğa, tarih gibi ilgi çeken konular ile içinde bulunduğum çağın görsel tarihini yazma misyonunu üstlendim.

Önce Türkiye’m olmak üzere farklı coğrafyaları parselledim durdum .Bazen gezi merakım, bazen fotoğraf sevdam beni aldı götürdü o diyarlara. Dünya, doğası, kültürü ve tarihi ile harika armağanlar sunuyor insanlığa. Bazıları çimdik çimdik olsa da homojen olan ülkelerde var. Bunların başında ülkem Türkiyem gelir. İsteyene doğa, isteyene kültür, tarih, isteyene deniz, güneş, kum. Daha ne olsun ki. Bunların tümü benim ülkemde mevcut. Gidip gördüğüm ülkeler arasında Kamboçya ve Vietnam da var tabi. Oraya beni cezp eden nedenlerin başında Vietnam gelir. Çünkü koskoca Amerika’yı ülkesinden kovalayan bu kocaman yürekli insanları tanımak istedim. Kahramanlıklarını gözlerimle görünce onları daha da alkışlamak geldi içimden. Yer altına köstebek gibi kazdıkları tüneller insan hayallerini aşıp üstesinden gelmeleri saygı uyandırdı bende. Ayrıca Halong Körfezi bilinen doğa harikası bölge, masalsı intibalar bahşediyor insana. Denizin içinde binlerce diyebileceğim ulu dikit kayalar adeta oralara dikilmiş bitkiler gibi insanı büyülüyor.

Zaman zaman sisli puslu, gizemli, kimi zaman mavi gök altında şekilden şekilde  giren kayalar ve çok cazip mağarası ile gezmeye doyamayacağınız bir diyar. Kamboçya’ya gelince, orada da   doğanın örterek korumaya aldığı ve sonra bir Fransız’ın 1856 da  keşfi ile temizlenip, Dünya kültür mirasının en değerli tarihi hazinelerinden olan Angkor Wat koca koca kayalara nakış gibi işlenmiş insan figürleri rölyefler, sayısız heykelleri ile adeta hikaye yazılmış masalsı bir tapınaklar ve, anıtlar manzumesi. Ayrıca nehir kenarına derme çatma evciklerle sürdürdükleri hayata rağmen mutlu görünen güler yüzlü insanların aydınlık çehreleri fakirlikle de mutlu olunabileceğini adeta haykıran davranışlar sergiliyorlar.

2002  yılında gittiğim bu yerlerin bende ki  etkisi 17 yıldır hala tazeliğini koruyor. İnsanların fotoğrafa  tepkisi bir yana, beni de,  beni de çek diye poz veriyorlar .Kamboçya da gümrükten geçerken görevlinin bendeki donanımı görünce bunları sen fotoğraf amaçlı getirmiş olamazsın, bunları satacaksın diye tutturdu. Kendimizi kanıtlamaya çalıştık ama tam olarak ikna edemedik. Pasaportumuza bütün makine objektif filtre gibi donanımlar deklare edildi. Çıkışta tekrar kontrol edildi. Çokta haksız sayılmazlar doğrusu. Bir omuzumda 6 x 6  orta format  Hasselblad seti, diğer  omuzumda 3 adet 35 mm makine gövdeleri ve objektiflerle  filtreler adamı şaşırttı. Yaaa işte böyle. Anılarımı sizlerle paylaştığıma sevindim,  mutlu oldum. Laf aramızda bu yıl benim fotoğrafta 60. Yılım kutlanıyor .Bu sayfalar da benim 60. Yılımı taçlandıran bir olgudur.

13/07/2019  İbrahim Zaman

 

 

4279
Yorum yap
İBRAHIM ZAMAN
Diğer yazıları
KAMBOÇYA VE İBRAHİM ZAMAN 05.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 3287 kez okundu.
GÜN BATIMININ SİHİRİ 10.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 3555 kez okundu.
MASA BAŞINDA FOTOĞRAF ÜRETİLEMEZ 15.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 4082 kez okundu.
BOSNA HERSEK 04.04.2019 tarihinde yayınlandı ve 3167 kez okundu.
SANTORİNİ ; MAVİ İLE BEYAZIN DANSI... 02.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 2494 kez okundu.
İSTANBUL’DAN ÇUKUROVA’YA KUŞBAKIŞI 06.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 6300 kez okundu.
EJDERHALAR ÜLKESI BHUTAN 18.06.2020 tarihinde yayınlandı ve 3439 kez okundu.