Üye Ol / Giriş yap


Gezi

DOSTUM SÜRYANİ, İKİ KİLİSE BİR EV GENİŞ YÜREKLER

NUREDDİN ÖZDENER 10.12.2019

Sevgili Altınrota Okurları,

Merhaba, 

Adım adım Mardin’i geziyoruz.

Sahi, nerede kalmıştık hatırlayanınız var mı?

                Bir hafızamızı zorlayalım bakalım. Olgunlaşma Enstitüsünün oradan müzenin arkasından Suphi ustanın dükkanına gelmiş orada soluklanmıştık. Suphi Usta, teli işleyip, ruh verip telkâri eyleyen adamdı. Hatırlamak için nerede kaldığımızı bir link bırakalım, hem okumayanlar için de yol işareti olur: http://altinrota.org/yazilar/istikamet-tele-ruh-ufleyip-telkari-eyleyen-suphi-usta/150

 

Suphi usta ve dedeleri, ataları şehrimizin Mardin olmasında, dinler ve diller kenti olarak anılmasının sebeplerindendir. Ya olmasalardı? İyi ki varlar.  Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar benim dostlarım, zaman içinde gelişen bir dostluk, ancak öncesi de var ki, babam da dosttu.Üstelik babam, çocuk yaşta terzi çırağıydı. Kimin yanında çıraktı? 1970 lerin ortalarında Kanada’ya göç eden Corc Batteğa’nın çırağıydı. 

Başta Kırkalar Kilisesi papazı Hori Episkopos Gabriel Akyüz ve ailesi olmak üzere, biz Mardin’de çok güzel dostluklar ürettik. Dostum Nısrani tabirini kullanmak benim hakkım.

Bugün bu yazımda adım adım Mardin turumuzun Süryaniler ayağındayız. 

Bugün bu yazımda adım adım Mardin turumuzun Süryaniler ayağındayız. 

En başta Hz. Adem,

Tufan'dan sonra Hz. Nuh

En yakınımızda, Urfa'da Hz. İbrahim,

Kuzeniz aslıda biz.

Nedene gerek yoksa da,

Sevmek, saymak için birbirimizi,

İlla ki neden buluruz biz,

İnsanlar...

Size yukardaki fotoğrafın öyküsünü anlatayım isterseniz, 19 Mayıs 2016 tarihinde Kasım Tuğmaner'den inmiş, sola kıvrılmış, Kaçakçılar Çarşısı'ndan Davut Selim'in ana merkezine doğru gidiyorduk. Kadim dostum canım kardeşim, İlia Ustanın dükkanına girmeden selam vermeden hiç geçilir mi? İlia Usta  babamın çıraklarıyla yaşıt, bir dönem Alamanya'da gidip çalışıp geri gelmiş. Efsane Süryanilerden Ammo Mİğhe, Mihail Kırılmaz'ın oğlu. Müslümanlar babasını inanılmaz sever. Bir halk ozanıydı, Mihail amca. (http://www.suryaniler.com/konuk-yazarlar.asp?id=639)

İlia Usata sağlık ocağı yıllarından benim hastam, arkadaşım, dostum. Babası benim elimde vefat eti.  Gömüleceği zaman mezara sığmadı, yeniden kazılarak uzatıldı mezar. 

Uzatmayayım, İlia Ustanın dükkanına girdim ki bir tartışma içindeler, yok parasını vereceğim, yok alamayacağım. Meğerse yaşlı amcam İlia ustadan vatka almış ve parasını vermek istiyor, ustada olmaz, dostluğun hatırı var, değer mi almayacağım diye diretiyor. En sonunda uzlaştılar, ve müslüman amca yemin ettiği için ondan 1(bir) lira aldı. Gerçek bir sevgi ve dostlık olduğu  her anında belliydi. Dostluk ilişkileri jest ve mimiklerinden belli oluyordu. 

 Dedelerimizin, dedelerinin, dedeleri, amcalarımızın amcaları, kuzenlerimizin 10, 15 kuşak önceki kuzenleri, bir dönem birbirleriyle kavga etmiş, savaşmış bir birilerini zamanın silahları ile öldürmüş hatta yok etmeye çalışmış olabilir. Ancak  bugün ben, 21. yüzyılda, bilgisayar ve internet ağının dünyayı kocaman bir köy haline getirdiği,  dinlerin ve dillerin birbirine geçtiği bir dünyada barışık olmak ve barış içinde yaşamanın mücadelesini vermek taraftarıyım. İnsanlar, halklar veya inançlar arasına kin ve nefret tohumları serpmenin silah tüccarlarından başka kime yararı olur?

Dedelerimizin dedelerinin savaşlarını, mücadelelerini, birbirlerine yaptıklarını konuşmak değil, bize yakışan ... Bugünü yaşayıp,  21 yüzyılda birbirimize söylediğimiz "dostum" kelimesinin altını doldurmaktır bize düşen, yakışan... Sevgiyle saygıyla, eşitlik ve barış temelli bir dünya inşa etmek bize düşer değil mi?

 

Süryani dostuma "Dostum Süryani" diye bir kitap yazma hazırlığı içinde olduğumu söylediğimde  bana ne dedi biliyorsumusunuz?

(Biraz da benim için kaygı duyarak) Doktor bey başınıza bir şey gelmesin.  Biz istesekte istemesek de artık sıkı köprüler kurmuştuk. 

Sevgili dostlar,  gezi kültür, hoşgörü, Altınrota dostları yazacak söyleyecek o kadar çok şey var ki, ben bundan sonrasını fotoğrafa bırakayım istiyorum.  Rotayı yazıyor altına sırayla fotoğrafları ekliyorum. Cumhuriyet Meydanı’nın kuzeybatı köşesinden içeri girip arka sokaktan batıya doğru yol alacağız, yolumuz üzerinde, Şar Mahallesindeki Mor Yusuf ve Kırklar kiliselerinde iki ayine konuk olacağız. Ardından Nasra Teyze'nin evinde soluklanacağız.

Mor Yusuf Kilisesi, 

Mor Yusuf Kilisesi'nin batı duvaraına akşam saatlerinde Kırklar Kilisesinin çan kulesinin gölgesi düşer, Kırklar Kilisesi ile devam etmek yerinde olur. 

Yemeğimizi Kırklar Kilisesi'nde yedikten sonra kahveye Rahmetli Nasra Şimmeshindi teyzeye kahveye gimek güzel olur. Karşıdan Akyüz Gümüşçüsü'nden gümüş takılarımızı da almayı ihmal etmiyoruz tabi ki, Sevdiklerimize değerli madenlerin en gösterişlisi, telkari hediyer. 

Merge güzel bir bayram yemeğidir, yanında da sade yağlı bulgur pilavı olunca, İsa'nın elinden  dostların evinde lezzet festivali olur. 

Benim gizli kahramanım, ellerinden öperim. İm İsa / İsa'nın annaesi. 

Yemeğimizi yedik, 300 metre batıda Nasra Teyze'nin evinde kahve keyfi yapıyoruz. 2003 yılında yılın yaşlısı ilan etmiştik, Yıllarca Sağlık Ocağı'nda birlikte sağlık üretmeye çalıştık,  Nasra Teyze'nin ara ara bozulan sağlığını düzeltmeye çalıştım. Tedaviye uyumluydu.  Öyle güzel "dıktor" derdi ki; sesi kulaklarıma. Nasra Teyze https://www.youtube.com/watch?v=qvNArfd46nA

 

Dostum Süryani gösterisi, söyleşinde buluşmak üzere, tütünsüz, sağlıcakla, merhamet, şefkat dolu, sevgi, saygı eşliğinde, bilimsel ve dostça kalınız. Youotube:Nureddin Özdener'e abone olmayı unutmayın.

Devamı ne zaman mı? Adım adım dedik ya, hedi hedi/yavaş yavaş...

4082
Yorumlar
 • avatar
  Olcay DOĞMUŞÖZ
  31 Dec 2019

  Mardin ve dostluk bu kadar mı sıcak anlatılır. Yüreğinin sıcaklığıyla kal, kalemine sağlık değerli hocam.

 • avatar
  A.AZİZ BİLGİÇ
  31 Dec 2019

  SAYIN VALİMİZ SİZ VE SİZİN GİBİ MUHTEREM İNSANLAR DAİMA SAĞLIKLA KALIN SELAM VE SAYGILAR

 • avatar
  erhan eser
  31 Dec 2019

  Eline sağlık Nureddincim çok güzel olmuş:)

 • avatar
  Sait Eser ( Baran )
  31 Dec 2019

  Geleceğe ışık tutacak zengin bir düküment.

Yorum yap


NUREDDİN ÖZDENER
Diğer yazıları
GÜVERCİN TİYATROSU 05.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 5468 kez okundu.
ADIM ADIM BİR MARDİN ROTASI ... VE ÖTESİ ... 17.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 4987 kez okundu.
İKBEBET : SOĞAN, KIYMA VE BULGURUN MARDİN'DEKİ BULUŞMASI 22.02.2019 tarihinde yayınlandı ve 4473 kez okundu.
İSTİKAMET TELE RUH ÜFLEYİP TELKARİ EYLEYEN, SUPHİ USTA 03.09.2019 tarihinde yayınlandı ve 2758 kez okundu.
MARDİNLİ NASRA’YI ANLATIRKEN 8 MARTTA SELAM OLSUN SANA, ATEŞOĞLU BERNA 04.03.2020 tarihinde yayınlandı ve 2440 kez okundu.