Üye Ol / Giriş yap


Fotoğrafik Öyküler

NORVEÇ'E FOTOĞRAFİK BİR GEZİ

SUHA DERBENT 05.10.2018

NORVEÇ'E FOTOĞRAFİK BİR GEZİ                                                                                                                    SÜHA DERBENT

 

NORVEÇ'İN PETROL KENTİ; STAVANGER

Gecesi özellikle rıhtımı çok hareketli ve harika restoranlar var. Stavanger tarihi, kültürel açıdan da doyurucu bir kent. Tam 23 tane müzesi bulunuyor. Norveç’in dördüncü büyük kenti olan Stavanger’de  300 bine yakın kişi yaşıyor. Bu kentte gezip görebileceğiniz yerler arasında 1100’lü yılların başında inşa edilen katedral de var. Limandan çıkıldığında hemen karşınızda yükselen bu yapının adı Stavanger Domkirke Breiavatnet. Stavanger’de kenti kuşbakışı görebilmek için bir panoramic tur yapmalısınız. 15 bin yıllık tarihin sergilendiği Arkeoloji Müzesi’nin dışında Alexander Kielland’a adanmış olan Deniz Müzesi’de ilginç.

Sabah 08:00’den itibaren Stavanger limandan Lysefjor bölgesine kalkan feribotlarla bölgeyi gezmenizi öneririm.

 

TURİSTİK KÖY; FLAM

Norveç fiyordlarının belki en ufak köylerinden biri Flam ama bir o kadar da turistik. Yılda 500 bin kişinn ziyaret ettiği söylenen Flam’dan katılacağınız turlar ile geminin giremediği dar fiyordları gezebiliyorsunuz. Ve Flam’dan trene binerek yakın yerlerdeki köyleri, şelalaleri görebilirsiniz. Bu yolculuk çok etkileyici geçiyor.

 

KÜÇÜK AMA ÇEKİCİ; ALESUND

Çok ufak ama çok güzel bir yer. Merkeze 3 km uzaklıktaki Atlantic Ocean Park, rıhtımdan hareket edip 1 saat 15 dakika süren bot turu, Aksla - Kniven manzara noktası (418 basamakla çıkılıyor) ve Flam’ın etrafında bulunan adalar gezilip görülmesi gereken yerler arasında. Aksla Dağı’da eğer zamanınız varsa gezebileceğiniz bir yer.

 

UÇURUMLAR DİYARI; GEIRANGER

Unesaco Dünya Mirası alanı olan Geiranger, uçurumlarından şelaler akan inanılmaz güzellikte bir doğa harikası Gemi bu kente yanaştığında bu şelaleri görebileceğiniz tekne turlarına çıkmalısınız.

 

GÜLLER ŞEHRİ; MOLDE

Diğer tem Norveç liman kentleri gibi harika manzaralara sahip Molde güller şehri olarak tanınıyor. Bu kentin sadece çiçekleri meşhur değil tabii ki. Ayrıca her yıl Temmuz ayı boyunca caz festivali düzenleniyor. Burada 2407 metrelik manzara noktasından etrafı izlemek keyifli.

 

500 KİŞİLİK KASABA; OLDEN

Küçük bir kasaba ve Norveç fiyord gezisinin en kuzey noktası. Kasabanın kendinden çok çevresinde gezilip görülecek yerler var. Limanın hemen karşısındaki dükkanlardan yöreye özel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Olden’e yakın Loen Gölü’de görülmeye değer bir yer.

 

EĞLENCE VE DOĞANIN BİRLEŞTİĞİ KENT; BERGEN

Norceç’in en büyük kentlerinden biri olan Bergen aynı zamanda Oslo’dan sonra da en çok tanınan şehir. Gemi bu kentin limanına yanaştığında hem ketin içinde kalarak eğlenebilirsiniz hem de civarı gezebilirsiniz. Bergen’de özellikle hergün kurulan çiftçi pazarı da gezilmeli. Çiftçi Pazarı dışında Rozenkrantz Kulesi, Hanseatic Müzesi, Municipal Sanat Müzesi, Akvaryum, Tarih Müzesi, Troll Tepesi  görülmesi gereken yerlerden bazıları.

 

VE OSLO

Oslu tüm dünyanın yakından tanıdığı kentlerden biri. Burada gezilecek müzeler, caddeler, alışveriş merkezleri yoğun ama Aker Brygge denilen rıhtım bölgesinde karides yemeklerini mutlaka tadın.

Oslo’da bir gün boyunca görebileceğiniz en önemli yerler arısnda; Akershus Kalesi, Oslo Katedrali, Viking Gemi Müzesi, Kon Tiki Müzesi, Hollmenkollen Kayak Kulesi ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Unutmadan söyleyeyim, Oslo’da pazar günleri tüm mağazalar kapalı.

 

Nasıl gidilir :

Setur Tel: 444 0 738   veya 0 (850)   210 0 738   www.setur.com.tr

 

4292
Yorum yap
SUHA DERBENT
Diğer yazıları
Yazara ait yazı bulunamadı.


SUHA DERBENT
Diğer yazıları
Yazara ait yazı bulunamadı.