Üye Ol / Giriş yap


Gezi

ANTALYA’NIN HAVASI, SUYU, TOPRAĞI…DOĞAYA DÖNÜŞÜ: ÇAKIRLAR

HAKAN YAMAN 04.08.2019

Çakırlar, Antalya kent merkezine 15 km mesafede bulunan bir mahalledir. Eskiden bir kasaba olarak kendisine bağlı köylerin idari merkezi iken, şimdi Konyaaltı Merkez İlçesi’nin bir mahallesi olarak varlığını sürdürmektedir. Ağırlıklı olarak tarım ve ağaç sanayisinden geçimini sağlarken, şimdilerde ise organik tarım ve sürdürülebilir turizm kapsamında köy kahvaltısı konsepti ile yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Antalya merkezinde içerisinde kırsal özellikleri koruyan tek tük yerlerden birisidir. Çakırların sahip olduğu binlerce dönüm narenciye bahçeleri varlıklarını sürdürmektedir.

Çakırlar bölgesinde yapılan organik ve sera tarımı uygulamaları, ağaç endüstrisi ve yerli turizm faaliyetleri sakinlerinin yeni uğraş alanları arasında yer almaktadır.

 Antalya’nın ziyaretçileri ve artık yerleşmiş olanları, özellikle hafta sonu köy özlemlerini birkaç saatliğine de olsa Çakırlar ve diğer mahallelerin sınırları içerisinde bulunan “sosyete” pazarı ve etrafındaki gözlemecilerde gidermektedirler. Burada temiz doğa ortamında köy kahvaltılarını tadarken, haftalık pazar alışverişlerini de bitişikte köylüler tarafından kurulan pazarda yapmaktadırlar.

Çakırlar, Antalya’da hala keyifle gezilebilen, gerek kırsal, gerekse eski Antalya bağlamında nostaljik duygular uyandıran, betonlaşmanın minimum ve yeşilin bol olduğu kolay ulaşılabilen mekanlardan birisidir. Çakırlar yeşilin içinde kendisini iyice gizleyen bir vaha gibidir. Çakırlar önemli bir oksijen kaynağı olan yeşili, tarımı ve toprak zenginliği yanı sıra, sahip olduğu su havzası ve kendisini çevreleyen Karaman ve Çandır çayları, ki daha sonra Boğaçayı olarak birleşip Akdeniz’e akarlar,  ile önemli bir tatlı su kaynağı havzasını barındırmaktadır. Çakırlar tanındıkça bol ziyaretçi çeken bir bölge haline gelmiştir. Eski yerleşim yerinde yaşayan yerli Çakırlar halkı yanı sıra, iskana yeni açılmış bölgeler de göç almaktadır. Yeni gelenler bahçeli evler inşa edip, sürekli kalmasalar bile hafta sonlarını ya da yazlarını buralarda geçirmektedir. Çakırları çevreleyen diğer yamaç köylerinde ise Antalya ve deniz manzaraları konutlar cazibe merkezi olarak insanları çekmektedir.

Çakırlar bölgesi geleneksel olarak narenciyeciliğiyle orada yaşayan köylülerin geçimini yeterince sağlamaktadır. Bir kısım gençler ise komşu Liman mahallesinde ya da Uncalı bölgesinde yeni konutlarına taşınmaktadırlar. Ancak yine de Çakırlar, ömrünü burada geçirmiş olan bireyleri çekmekte ve yeni binalarını bırakıp, Çakırlar’a geri dönmektedirler.

Çakırlar özünü iyi korumayı başarmış ve Antalya’nın son yeşil vahalarından bir tanesidir. Bu  bölgede tarımın ve hayvancılığın teşviki ve turizm gibi alternatif kaynakların yaratılması ile bölgenin korunması ve sürdürülebilir olması olasıdır.

 

4274
Yorum yap


HAKAN YAMAN
Diğer yazıları
BEĞİŞ SUSUZU, KORKUTELİ, ANTALYA 21.07.2019 tarihinde yayınlandı ve 5676 kez okundu.
PERGE: MEDENİYETLER LİMANI 21.07.2019 tarihinde yayınlandı ve 3818 kez okundu.
TEKE YARIMADASI’NIN İNCISI: ELMALI 28.12.2019 tarihinde yayınlandı ve 4272 kez okundu.
ASPENDOS TIYATROSU’NUN ÜNLÜ KONUKLARI 03.07.2020 tarihinde yayınlandı ve 3689 kez okundu.