Üye Ol / Giriş yap


Gezi Rotaları

OYLAT MAĞARASI

EROL ÖZDAYI 28.12.2019

OYLAT MAĞARASI

Oylat Mağarası Bursa İlinin İnegöl İlçesinin 17 kilometre güney doğusundaki Hilmiye Köyünde, Oylat Deresinin batı kenarındadır. Türkiye’nin en büyük ikinci mağarası olduğu kabul edilmektedir. Milyonlarca yılda oluşumunu tamamlamış bir mağaradır. 700 metrelik toplam uzunluğu olan dar galerilerden oluşmaktadır. Büyük bir çöküntü salonu olan ikinci bölüm ise, iri blok ve dev damlataş şekillerinden, yani sarkıt, dikit ve sütunlardan oluşmaktadır. Mağara içi sıcaklığı girişte 19 derece iken dar galerilerde 17 dereceye kadar düşerek yaz kış hep bu sıcaklığı korumaktadır.

“Ali Baba ve Kırk Haramilerin mağarası” gibi bir mağara düşünün. Kapıdan, “Açıl susam açıl” tümcesini kullanmadan, az bir ücret ödeyerek giriyorsunuz.

Daracık ve biraz da korku tünelini andıran, klostrofobik galerilerden geçeceğiniz 700 metrelik bir yürüyüşe başlıyorsunuz. Daracık geçitlerden geçerken, milyonlarca yıllık bir zaman tünelinde hissediyorsunuz kendinizi. Doğanın gücünü bir kez daha duyumsuyor ve biraz da saygıyla süzülüveriyorsunuz bu dar geçitlerden. Korkusu olanlar, bu duygunuzu biraz baskılayabilirseniz eğer, ödül olarak büyük çöküntünün olduğu, 25-50 metre genişliğinde iki ayrı büyülü salon sizi bekliyor olacak.  

Mağaranın başlangıç seviyesinden itibaren 95 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen bir kubbeye doğru bu yürüyüşü gerçekleştirme duygusunun sarhoşluğunu damarlarınızda hissederek ara ara soluklanıyorsunuz. Oldukça güvenli, çelik konstrüksiyon bir yoldan, tavandan akan su damlalarının oluşturduğu kaygan zemini de hesaba katarak, yavaş yavaş, dikkatlice ilerliyorsunuz. Olanaklar ölçüsünde iyi sayılabilecek bir aydınlatma mevcuttur. Bu ışıklar sarkıt, dikit ve duvarlarda oluşmuş rölyef etkisi yaratan kabartılar üzerinde gölge oyunları yapmakta, bir resim galerisini dolaşıyormuş gibi duygu yaratmaktadır.

Dağın kubbesine neredeyse tavanına değecek kadar yükselirken bazı yerlerde kafanızı eğerek geçmek zorundasınız. Attığınız her adımda elinizde olmadan “Alis Harikalar Diyarında” gibi bir duyguyu yaşayarak, çocukluğunuza doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Müthiş görüntüler karşısında, kendi adıma söylüyorum, fotoğraf çekme arsızlığınızı denetleme olanağınız kalmıyor. Benim gibi, fotoğraf makinenizin üçayağını geldiğiniz şehirde unutmazsanız, ekstra enerji ve teknik cambazlıklar yapmanıza gerek kalmadan huzur içinde çekim yapabilirsiniz. Güçlü bir flaş ve elinizdeki tüm değişik odak uzunluğundaki objektiflerinizi(makro dâhil) yanınıza almanızı ve de, abartmıyorum, bunun için en az üç saatinizi ayırmanızı öneririm. Soyut resim tadında görseller ve hayal gücünüzü zorlayan düşsel görüntüler sizi bekliyor olacak.

1330
Yorumlar
 • avatar
  Sevdal Ayger
  22 Jan 2020

  Nefis , heyecan verici ve yani zaman da urkutucu

 • avatar
  Sevdal Ayger
  22 Jan 2020

  Nefis , heyecan verici ve yani zaman da urkutucu

 • avatar
  tuncer gönen
  22 Jan 2020

  Tebrikler Sevgili Erol, muhteşem kareler. Biz de gezdik ama, ustadan görmek başka oluyor.

Yorum yap
EROL ÖZDAYI
Diğer yazıları
İVRİZ HİTİT KAYA ANITI 08.10.2018 tarihinde yayınlandı ve 4254 kez okundu.
DİM MAĞARASI-ALANYA 19.11.2018 tarihinde yayınlandı ve 1647 kez okundu.
SAKLI KENT KİLİSTRA 10.12.2018 tarihinde yayınlandı ve 1723 kez okundu.
AİZANOİ - SU PERİSİ ERATO İLE KRAL ARKAS’IN AŞKINDAN DOĞAN ŞEHİR 27.01.2019 tarihinde yayınlandı ve 1525 kez okundu.
DARK TURİZMİ VE ANADOLU'NUN ALKATRAS'I SİNOP CEZAEVİ 25.03.2019 tarihinde yayınlandı ve 1752 kez okundu.
KATAKEKAUMANE - YANIK ÜLKE 15.06.2019 tarihinde yayınlandı ve 1489 kez okundu.
SANDRAS DAĞI 11.09.2019 tarihinde yayınlandı ve 3025 kez okundu.
BLAUNDUS ANTİK KENTİ VE CLANDRAS SU KEMERİ 30.01.2020 tarihinde yayınlandı ve 1810 kez okundu.